piątek, 30 sierpnia 2013

Berlin za 26zł? Jak najbardziej!Dzisiaj przygotowałam dla Was post w formie poradnika, którego mnie osobiście bardzo brakowało, gdy planowaliśmy naszą wycieczkę do stolicy Niemiec. Dzięki szczęśliwemu trafowi, dowiedzieliśmy się, że istnieje coś takiego jak BRANDERBURG-BERLIN-TICKET – rzecz tak niebywała i wspaniała, że Deutsche Bahn należą się ukłony od polskich turystów. W czym tkwi świetność tego biletu?·         Jest… tani. Bardzo tani, jak na to, co nam oferuje i co dzięki niemu możemy zrobić.
·         Pozwala maksymalnie pięciu osobom (ale mogą to być również 4 czy 3) przebyć trasę Szczecin-Berlin i Berlin-Szczecin
·          Pozwala poruszać się wszystkim S-bahnami, U-bahnami, autobusami itp. w Berlinie , jak również całą komunikacją miejską w Szczecinie
·         Kosztuje jedyne… 31 euro. Czyli według obecnego kursu euro około 133 zł. Dzieląc na 5, wychodzi nam niecałe 30 złotych. Super, prawda?Jest tylko jeden warunek. W dni powszednie bilet ważny jest od godziny 9.00 do 3.00 następnego dnia, natomiast w weekendy i święta – od północy do 3.00 kolejnego dnia. Więc jeśli bardzo chcecie skorzystać z tej oferty, musicie się zmieścić w tych godzinach, nie ma możliwości powrotu np. po dwóch dniach. No chyba, że… podczepicie się pod kogoś. To możliwe :) Gdy czteroosobowa rodzina kupiła bilet, nadal mają jedno miejsce. Więc jeśli ktoś chce wracać z Berlina do Szczecina w niskiej cenie, może dołączyć do takiej czwórki na dworcu.
W Internecie ciężko było znaleźć jakiekolwiek dokładnie informacje o godzinach, w jakich kursują pociągi obsługujące właśnie ten bilet. Do tego stopnia ciężko, że po wyszukaniu połączenia i pojechaniu do Szczecina okazało się, że taki pociąg… nie kursuje. Przekonaliśmy się więc na własnej skórze, że w Internecie często podane są sprzeczne informacje, z różnych lat, a niektórych rzeczy, jeśli nie wie się, gdzie szukać, w ogóle nie można znaleźć. Na szczęście po wypytaniu pani w informacji (swoją drogą czynnej od 7:30, czy to nie bezsens?), dowiedzieliśmy się o innym, wcześniejszym pociągu, którym również możemy odbyć naszą podróż. O dziwo, odjeżdżał on o 8,33, a bilet jest ważny od 9… Ale pozwolono nam nim jechać, więc zero problemów. 
Nie wszystkie pociągi kursujące ze Szczecina do Berlina są obsługiwane przez ten bilet. My jechaliśmy takim z przesiadką w Andermünde. Wydaje mi się, że  jeśli chcecie mieć w stu procentach zaplanowaną podróż, najlepszą opcją jest telefon do informacji dworcowej jeszcze podczas pobytu w domu, chociaż moja mama dzwoniła, a pani nie wiedziała, o co chodzi. Ale może Wy będziecie mieli więcej szczęścia.
Pocieszające jest to, że w pociągu nie byliśmy jedynymi pasażerami i np. podczas przesiadki w Angermünde, zawsze mogliśmy podpytać się innych Polaków, czy to na pewno, aby pociąg do Berlina – może ktoś będzie lepiej poinformowany od nas :)
 Jak już wspominałam, Branderburg-Berlin-Ticket jest obsługiwany przez koleje niemieckie, zatem pociągi wyglądają trochę lepiej niż nasze, no i kontrolerzy po polsku nie szprechają.
Wydaje mi się, że napisałam wszystko, co powinniście wiedzieć o tym bilecie, ale jeśli macie jakieś pytania, to śmiało :) Bilet jest naprawdę niedrogi, a zdecydowanie warty polecenia. Ach, i wsiadaliśmy na dworcu Szczecin Główny, a wysiadaliśmy na Berlin-Hauptbahnhof, ale wiem, że można też wsiąść na Szczecin Gumieńce, a wysiąść np. na Berlin-Gesundbrunnen, ale również na innych.
I, podkreślam raz jeszcze, cała komunikacja w Berlinie i Szczecinie jest po zakupieniu tego biletu darmowa :) A wierzcie mi, że Berlin jest świetnie skomunikowany i nie wszędzie dacie radę dotrzeć pieszo, a już na pewno nie tego samego dnia!
PS. Bilet pozwala także na darmowe przejazdy pociągami miejskimi i innymi środkami komunikacji w całej Branderburgi.
PS2. Po porównaniu kosztów, jakie musielibyśmy ponieść, jadąc do Berlina samochodem a podróżując pociągiem – pociąg jest bezapelacyjnie tańszy :)
Facebook - CLICK
Twitter - CLICK

7 komentarzy:

 1. great blog!

  And if you want we can follow each other here via GFC?

  OdpowiedzUsuń
 2. swietna okazja z tym biletem ! ;)
  Pozdrawiam, Monika

  OdpowiedzUsuń
 3. Super opcja!:) Bardzo fajny post.

  http://freshisyummy.blogspot.com/2013/08/wrecking-ball.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajny, mega przydatny post! :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Sprawdzałaś na rozkład-pkp.pl i ten pociąg nie kursował? To rzeczywiście pech i raczej rzadka sytuacja. Fajny bilet, Niemcy wiedzą jak ściągnąć turystów, dbają o dobre oferty. Fajnie, że trafiłem akurat na taki "transportowy" wpis, wytrwałości Sara :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A dziękuję. Tak, ta sytuacja w ogóle była przedziwna, ale na szczęście wszystko dobrze się skończyło. :)

   Usuń

Dziękuję za wszystkie miłe słowa, komplementy, ale także za rady i konstruktywną krytykę.
Thanks for all kind words, compliments but also for advice and constructive criticism.