wtorek, 13 sierpnia 2013

Jeszcze dalej niż południe

Znacie ten film "Jeszcze dalej niż północ"? Francuski, co niektórych może odstraszać, ale ja zaryzykowałam. Opowiada on o mężczyźnie pochodzącym z południa Francji, który wybiera się do pracy na północ. Tymczasem północ w opinii południowców to koniec świata, masakra, tragedia, ubóstwo, żałość i obcy język. Rzeczywistość okazuje się jednak troszeczkę inna. Film jest zabawny, momentami głupawy i niedorzeczny, ale polecam, można się pośmiać.
To tak tytułem wstępu.
We Francji jeszcze nie byłam, ale za to we Włoszech, jak już pewnie zauwazyliście TAK :D A konkretniej na samym południu, a nawet jeszcze dalej, bo na jednej z włoskich wysp - Sycylii.


Jeśli jesteście wybredni, wybierzcie się na tam. Sycylia utrze Wam nosa, bo na nią nie da się narzekać. Są tam i góry, i morza, i miasta pełne zabytków. Są miasteczka ciche, z wąskimi uliczkami i gwarne z wieloma targami i pubami. Do wyboru, do koloru. Sycylijskie posty czas zacząć!


Mesyna
Mieszkałam około dwudziestu kilometrów od Mesyny, dlatego to ona ma dziś pierwszeństwo. Miasto portowe i bardzo brudne, ale ma swoje uroki. To właśnie tam przypływają wspaniałe, wielkie statki, na których można by zamieszkać. W mieście znajduje się katedra z wieżą, która się rusza. No, może niedosłownie, gdyż ruszają się figury znajdujące się na wieży. To lepsze niż poznańskie koziołki, wierzcie mi! Figury wprawiane są w ruch każdego dnia w południe, co w znaczeniu Włochów nie znaczy wcale o 12, ale tak dziesięć minut później. Włosi chyba są wiecznie zakochani, bo w końcu tacy, czasu nie liczą :)lubię takie zdjęcia - wszyscy gdzieś się spieszą, a ja siedzę.

Figurki nie dość, że się ruszają, to jeszcze wydają odgłosy. Lew ryczy, kogut pieje (nie, nie na odwrót xd).  Całe szoł trwa około dwudziestu minut. 

W Mesynie znajduje się także dość okazała fontanna. Ogrodzona, więc nie może służyć jako główne kąpielisko tak, jak w mieście pierników. Jaka szkoda.

T-shirt - Całe życie z wariatami
 

Taormina
Nazywana perłą Sycylii i nie bez powodów. To po prostu piękne miasto. Cudowne widoki, czy to na morze, czy na Etnę. Ogromne wrażenie wywarły na mnie ruiny teatru grecko-rzymskiego. Są w bardzo dobrym stanie, od czasu do czasu odbywają się w nich koncerty. 
Sukienka - CarryInnym miejscem wartym zobaczenia jest  park Via Bagnoli Croce. To nie tylko kwiaty czy drzewa, ale także ciekawe rzeźby i, po raz kolejny, niebiańskie widoki.
Jeśli chcecie kupić sobie pamiątkę z Sycylii, śmiało polecam Taorminę. Jest w czym wybierać. Sporo turystów przywozi z Sycylii takie oto słońce, mnie się jednak ono najzwyczajniej w świecie nie podobało, więc zrezygnowałam :)

źródło:
http://www.sycylia.za-za.pl

Podsumowując: w Taorminie są ruiny teatru, w Mesynie macie teatr w wykonaniu złotych figurek na żywo. Jednak to Taorminę jest zdecydowanie bardziej warta zobaczenia.
Trzymajcie się! Tak jak ja tej palmy :)

 

 

1 komentarz:

  1. We Włoszech byłam kilka razy, ostatnio w 2009 roku, ale Taorminy wciąż nie odwiedziłam, choć bardzo bym chciała, ale i tak najbardziej chciałabym pojechać do Rzymu...

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie miłe słowa, komplementy, ale także za rady i konstruktywną krytykę.
Thanks for all kind words, compliments but also for advice and constructive criticism.