poniedziałek, 14 października 2013

Ludzie z kamiennymi twarzami atrakcją ToruniaDzisiaj czas na kolejne toruńskie pomniki :) Tym razem bardziej człowiecze, chociaż żaden z nich nie okazał mi niestety żadnych ludzkich uczuć. Ale nikt też nie zaprotestował, gdy zdecydowałam się na sfotografowanie go, więc powinnam być wdzięczna :)
Najszybsze skojarzenie z Toruniem? Mikołaj Kopernik, Krzywa Wieża, korki, Radio M., żużel czy jeden most (chociaż nie mogę narzekać, już niebawem drugi powinien zostać oddany do użytku – choć pewnie i tak później niż należało…)?
A może… pierniki? Nie są ani trochę przereklamowane . Ślicznie pachną i wspaniale smakują. W Toruniu są specjalne miejsca, w których można kupić tradycyjne toruńskie wyroby.
Pomnik piernikarki w oryginalnym zielonym kolorze (tak naprawdę figura wykonana jest z brązu, ale artysta zdecydował się na pokrycie jej patyną, bo twierdził, że będzie to zabieg niebanalny) symbolizuje pierwszą, toruńską piernikarnię, która swoje istnienie zapoczątkowała już w roku 1751! 


Ze względu na swój kolor, figura rzuca się w oczy, co na pewno cieszy turystów (super, kolejna słit focia!)Inną kobietą, która swoją figurkę ma w okolicach Rynku Nowomiejskiego, jest przekupka. Idealne miejsce dla takiej rzeźby, gdyż nawet teraz, w tym miejscu, codziennie swe targi rozkładają lokalni handlarze. Odkąd chodzę do szkoły prawie, że w centrum mojego gotyckiego miasta, często widuję świeże owoce i warzywa sprzedawane dokładnie przed nosem przekupki.Popiersie Kopernika to wyjątek, o którym uprzedzałam w poprzednim poście. Jest postacią powszechnie znaną i nie można go nazwać symboliczną – żył, pracował i odkrywał naprawdę. Zawdzięczamy mu teorię zwaną heliocentryczną, której głównym założeniem jest to, że to Ziemia krąży wokół Słońca, a nie odwrotnie. Słynne stały się słowa: Wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię, polskie go wydało plemię. Co więcej, toruńskie! Myślę, że warto znać osoby, które przyczyniły się do rozwoju nauki, sztuki czy innych dziedzin i jednocześnie pochodziły z naszego rodzinnego miasta. W sumie wiele razy zastanawiałam się nad tym, czy osoby z innych zakątków Polski chociażby kojarzą Kopernika. Mam nadzieję, że tak.


Słyszałam, że podobno punktem, w którym ludzie umawiają się w Gdańsku, jest Złota Brama, chociaż nie wiem, czy to prawda. Za to jestem pewna, iż najczęstszym miejscem, w którym ktoś spotyka się z drugą osobą w Toruniu, jest pomnik Kopernika. Wszyscy wiedzą, gdzie jest, znajduje się w widocznym miejscu, tuż obok toruńskiego ratusza. Łatwo można tam trafić, a Kopernika trudno wręcz nie zauważyć. Przez torunian (ale z tego co kojarzę również mieszkańców Ciechocinka :)) pomnik Mikołaja Kopernika nazywany jest Kopcem. Zdanie: Spotkamy się pod Kopcem? w Toruniu nietrudno usłyszeć.


 Został mi jeszcze jeden, wspaniały, zabawny, uroczy i sympatyczny pomnik do pokazania, ale potrzymam Was w niepewności (chociaż rodowici torunianie prawdopodobnie już zgadli, o co, a raczej o kogo może chodzić)…:)
Zapraszam Was do polubienia Sawatki na FB CLICK

11 komentarzy:

 1. no ja bym obojętnie przy takiej figurze nie przeszła :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetne zdjęcia!

  http://linde-lo.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Torun piekne miasto:) Zapraszamy do Poznania:) Obserwujemy!

  OdpowiedzUsuń
 4. w wielu miastach mozna spotkac takie stworki. ostatatnio bylysmy z babcia w bratyslawie i tam wystaje taki czlowieczek ze studzienki!

  odwaz sie kupowac online, zakupy online sa najlepsze ( tego nie powiedziala moja karta kredytowa hihi:)

  OdpowiedzUsuń

 5. hi dear!
  Do you want to follow each other?
  Let me know on my blog:
  cranberrychampagne.blogspot.ru

  I will follow you back!

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam Toruń i toruńskie pierniki <3 I mega podoba mi się ta rzeźba pokryta patyną.

  OdpowiedzUsuń
 7. I follow you too on GFC dear* (Anastasia Evtushenko)
  nice to meet you
  cranberrychampagne.blogspot.ru

  OdpowiedzUsuń
 8. prawie prawda z tą Złotą Bramą, bo w Gdańsku umawia się "pod lotem", a to tuż obok Złotej. choć wkrótce wszystko może się zmienić, bo słynny lot podobno ma zostać rozebrany (taka to budowla z lat na oko 70. XXw, i to pewnie z azbestu). a pomnik Kopernika kojarzy mi się ze szkolnymi wycieczkami z podstawówki, bo tam wszystkie kończyły się zbiórką :D

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie miłe słowa, komplementy, ale także za rady i konstruktywną krytykę.
Thanks for all kind words, compliments but also for advice and constructive criticism.