poniedziałek, 22 lutego 2016

Potyczki pocztówkowe - Będzin vs. BędzinHej, hej, ktoś z Was jeszcze nie wziął udziału w konkursie? Gorąco zachęcam! Nagrody czekają.
Być może pamiętacie moje posty z pocztówkami ze wszystkich polskich województw (tak, tak, udało mi się zebrać taką kolekcję! :)). Gdy szukałam widokówek z brakujących części Polski, umówiłam się na wymianę z Aleksandrą. W ten sposób otrzymałam trzy pocztówki przedstawiające Zamek Będziński znajdujący się w województwie śląskim. Dzisiaj pokażę Wam dwie w jakiś sposób podobne kartki, zaś trzecią zobaczycie przy okazji innego wpisu tematycznego, który mam w planach. :) Wybierzecie ładniejszą? Ja decyzję już podjęłam! :)
Co łączy obie pocztówki, oprócz tego, że przedstawiają tę samą średniowieczną warownię? Na obydwu kartkach widzimy nazwę miasteczka – Będzin, poza tym zarówno na jednym, jak i na drugim zdjęciu zamek został ujęty w świetle nocnym/wieczornym.
Pierwsza pocztówka, oprócz zamku, przedstawia także Będzin za dnia, a konkretnie wieżę Kościoła św. Trójcy i kilka pobliskich domków. Jeśli chodzi o sam zamek, muszę stwierdzić, że wygląda on dość mrocznie, to pewnie przez to oświetlenie i ciemne chmury. Kartka posiada żółtą ramkę, a nazwa miasta napisana jest żółtą, gotycką czcionką. Lubicie taki rodzaj czcionki?

Druga kartka to cudowny nocny widok. Zamek został tu uchwycony z nieco innej perspektywy. Nazwę miasta również napisano żółtą czcionką, ale bardziej tradycyjną. Jak dla mnie to ta kartka wygrywa, ma w sobie coś czarującego. W pierwszej pocztówce trochę nie pasuje mi ta wstawka z widokiem za dnia i gotycka czcionka. 

Dodam jeszcze, że obydwie pocztówki otrzymałam wypisane i to jak! Kolorowo, pomysłowo, radośnie. Aleksandra znalazła mnóstwo wspaniałych cytatów. Niektórych z nich wcześniej nie znałam. Nadawczyni miała naprawdę świetny pomysł, w taki sposób ozdabiając kartkę, lubię od czasu do czasu przeczytać jakieś motywujące słowa. :) A Wy?
Zamku w Będzinie nie miałam okazji zwiedzić, mimo że uwielbiam zamki!
Może Wy byliście w Będzinie? Która pocztówka podoba Wam się bardziej?
Udanego tygodnia!
Sara

14 komentarzy:

 1. Pierwsza podobałaby mi się bardziej, gdyby nie ta wstawka z miasteczka. Dekoncentruje. Czcionkę gotycką bardzo lubię. W gimnazjum na plastyce robiliśmy prace pt. Głębia. Dostaliśmy spiralę namalowaną na kartce i podkładając ją sobie pod czystą kartkę mieliśmy po linii malować jakiś element zmniejszający się im bliżej środka spirali żeby powstała głębia. Ja wtedy użyłam alfabetu gotyckiego :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Będzin jest tak blisko mnie, a jeszcze w zamku nie byłam :( Jak dla mnie druga pocztówka wygrywa. O tak, cytaty bardzo dobrze działają na mnie, nawet mam korkową tablicę motywacyjną, a na niej wiszą różne obrazki z cytatami ;)

  P.S. Jeżeli masz ochotę na więcej pocztówek ze Śląska to chętnie się z Tobą wymienię, ponieważ właśnie na Śląsku mieszkam ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne są! Mam kilka kartek z Bedzinem, ale jedną z innej perspektywy. Bardzo podoba mi się ten zamek, ponieważ jest taki mały w porównaniu do innych, ale za to zachowany w całej okazałości :)

  OdpowiedzUsuń
 4. moja rodzina pochodzi z Będzina więc to miasto (a nie miasteczko, oburzam się za umniejszenie jego wielkości :D) jest bardzo bliskie memu sercu. chociaż miejsc, w których mieszkała i żyli moi bliscy przed wojną już nie ma to mieszkając w Katowicach bardzo często tam bywałam. i oczywiście na zamku też byłam i to nie raz. ostatni raz trafiłam tam wracając z Budapesztu do Poznania w trakcie festiwalu muzycznego, na którym... spotkałam koleżankę z Lublina :D
  jeśli chodzi o wybór kartki to zdecydowanie wygrywa druga, w tej pierwszej drażni mnie ta wstawka z boku oraz ta ramka. gdyby był sam gotycki napis wyglądałaby o niebo lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zdecydowanie druga! Jakoś przedwczoraj dodałam ją nawet na PC do ulubionych, więc akurat ten post idealnie się wstrzelił :) Gdyby na pierwszej nie było tej dziennej wstawki, która ni jak nie pasuje, a ramka nie byłaby w takim kolorze, to wówczas miałabym problem z wyborem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Aaa i lubię cytaty na pocztówkach. Często też je zapisuję i wysyłam w świat :) W Będzinie nigdy nie byłam. Chętnie bym się wybrała na ten zamek :)

   Usuń
 6. Ja zdecydowanie wybieram kartkę numer dwa. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Mój kolega urodził się w Będzin i tylko dlatego słyszałam o nazwie tego miasta. Druga pocztówka bardziej mi sie podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przepiękne kartki! A sam zamek prezentuje się niesamowicie. Druga kartka zdecydowanie wygrywa! Choć gdyby zamienić ten "Zwykły" napis na stylizowany na pismo średniowieczne, jak na pierwszej pocztówce... Ah, chyba byłoby idealnie. ;p

  OdpowiedzUsuń
 9. Ooo byłam tam! (chyba jest to moje rzadkie stwierdzenie, bo w Polsce nie zwiedziłam tak dużo :D). Bardziej podoba mi się kartka nr 2, choć mógłby być inny napis :D

  OdpowiedzUsuń
 10. Gdyby na pierwszej kartce nie było tej wstawki z miastem i gdyby nie była taka niebieska, to obie by mi się podobały. A tak, to wybieram nr 2 :)
  A czcionka gotycka na kartce z zamkiem moim zdaniem prezentuje się super.

  OdpowiedzUsuń
 11. Będzin numer dwa wymiata! Zgodzę się z Sylwią, że gdyby nie było tej wstawki na pierwszej kartce, byłaby ona ładniejsza :).

  OdpowiedzUsuń
 12. Uwielbiam zamki! Zawsze jak gdzieś wyjeżdżam to sprawdzam czy jest w okolicy do zwiedzenia jakiś zamek :P Druga pocztówka podoba mi się bardziej. W Będzinie nigdy nie byłam ale śledzę akurat stronę na facebooku dotyczącą tej miejscowości "Będzin to za wiele" :) Kiedyś na pewno wpadnę jak będę w okolicy :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Konkurs? Musze tam zajrzeć, bo chyba jeszcze nie wzięłam w nim udziału ;)
  Zdecydowanie wybieram pocztówkę nr 2. W pierwszej niepotrzebnie wstawili to zdjęcie obok, bo i tak nic szczególnego ono nie przedstawia, a według mnie psuje tę pocztówkę .

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie miłe słowa, komplementy, ale także za rady i konstruktywną krytykę.
Thanks for all kind words, compliments but also for advice and constructive criticism.