wtorek, 28 czerwca 2016

Najpopularniejsze błędy językowe PolakówJak ważny jest dla Was język polski? Na pewno zwracacie uwagę na to, co mówicie. Ale czy istotne jest dla Was także, W JAKI SPOSÓB mówicie?


Mnie język polski zainteresował wiele lat temu. Nie wiem właściwie, od czego to się zaczęło, ale już w podstawówce lubiłam pisać i czytać. Poprawna polszczyzna jest z tymi czynnościami nierozerwalnie związana. Przez lata rozwijałam swoje zainteresowanie w różny sposób. Brałam udział w konkursach, nawet tych ogólnopolskich, z zakresu poprawnej polszczyzny, czytałam książki Miodka (niektóre kilka razy), przeglądałam strony internetowe. Oglądam również kanał Pauliny Mikuły na YouTubie od początku jego istnienia, a niedawno sięgnęłam po książkę Pauliny.


W sumie to dlaczego warto mówić i pisać poprawnie? Choćby dlatego, abyśmy zostali zrozumiani. Aby nie było niedomówień. Abyśmy błyszczeli w towarzystwie i nikt nie wytykał nam naszych błędów, a co gorsza – śmiał się z nich. Aby nikt nie uznał nas za niedouczonych laików. I chociażby z czystego szacunku dla języka i tradycji. 


Najpopularniejsze błędy Polaków? Te najbardziej wkurzające? Po rozmowie z bliskimi stworzyłam taką listę. 


W każdym BĄDŹ razie – zamiast w każdym razie lub bądź co bądź


Drugi LIPIEC – zamiast drugi, szesnasty LIPCA. Mówimy przecież o drugim DNIU lipca, a nie o drugim, szóstym czy dwunastym lipcu w naszym życiu. Zasada ta dotyczy także innych miesięcy.


TĄ sukienkę, pocztówkę, dziewczynę – zamiast . W języku potocznym ta forma jest jeszcze dopuszczana, ale w piśmie w żadnym wypadku. 


Po NAJMNIEJSZEJ linii oporu – zamiast po linii NAJMNIEJSZEGO oporu – widzieliście kiedyś małą albo dużą linię? Bo ja widziałam tylko krótką bądź długą…


POSZŁEM – zamiast POSZEDŁEM. Nawet jeśli udajecie się w niezbyt daleką podróż do lodówki. 


TU PISZE – zamiast TU JEST NAPISANE. Ale kto pisze? 

TA PORA – zamiast TEN POR w znaczeniu warzywo


TEN KONTROL – zamiast TA KONTROLA. Gdy w autobusie kanar zawoła od nas bilecik, mówimy, że mamy KONTROLĘ, a nie KONTROL. 


DWUTYSIĘCZNYSZESNASTY – zamiast DWA TYSIĄCE SZESNASTY. Prawda, że ta pierwsza wersja jest nawet trudniejsza w wymowie? Nie mówimy przecież TYSIĄCDZIEWIĘĆSETNYMDWUNASTYM, tylko TYSIĄC DZIEWIĘĆSET DWUNASTYM.

Ortografia też nie jest naszą mocną stroną...


WOGÓLE – ZAMIAST W OGÓLE. Chodzi o ogół. Słów wogóle albo wogle nie ma. 


NAPEWNO – zamiast NA PEWNO


NA PRAWDĘ – zamiast NAPRAWDĘ


Z KĄD – zamiast skąd. Co to kądy?  Cóż, myślałam, że zdołam wypisać najczęstsze błędy, ale z tego mogłaby powstać cała książka. Dlatego zachęcam Was do sięgnięcia po "Mówiąc inaczej" autorstwa Pauliny Mikuły. Czyta się ją szybko, wszystko jest jasno wyjaśnione. Nie brakuje żartów i humoru typowego dla Pauliny. 


Jakie błędy Was najbardziej denerwują? Może są takie słowa, w których popełnialiście rażące błędy, ale później odkryliście poprawne wersje?


Życzę Wam jak najmniej błędów (nie tylko tych językowych)! 
Sara

21 komentarzy:

 1. Jak widzę, drażnią nas te same błędy. Od siebie dodam jeszcze: "powiedz dla mamy"- zamiast powiedz mamie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego, co wiem, to jest to regionalizm - mówią tak na Suwalszczyźnie. Czyli w sumie nie można uznać tego za błąd. Ale mnie również by to denerwowało - nie wiedziałabym, o co chodzi rozmówcy. Polecam ten filmik: https://www.youtube.com/watch?v=ITUz7aylStc
   Pozdrawiam!

   Usuń
 2. Mnie najbardziej drażni mylenie bynajmniej z przynajmniej. :p Ludzie, to nie jest to samo!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie też do irytuje. Sama słowa "bynajmniej" w ogóle nie używam. ;)

   Usuń
  2. Ja używam! :D Tak samo jak "przynajmniej", dlatego tak mnie denerwuje ich mylenie. ;-;

   Usuń
 3. Kiedy widzę TĄ i TĘ, zawsze się denerwuję! Na wykładach ile razy w oczy rzucały się błędy w tekście u doktorków... TU PISZE - kiedyś wyczytałam taką może mało elegancką ciekawostkę, ale było napisane coś w stylu "jak idziesz chodnikiem i zobaczysz na nim kupę - mówisz SRA czy JEST NASRANE?" :D. Ale przyznam, że czasem zapomnę się w tej kwestii. Może nie tylko co powiem TU PISZE, ale np. ONA PISZE, gdzie już dawno napisała, więc aż się prosi o czas przeszły.

  Najbardziej mnie denerwuje "wziąść" lub "wziąźć" (nie wiem, która gorsza). Niestety, ale Adam ciągle używa takiej formy w mowie i krew mnie zalewa! Próbowałam przetłumaczyć mu to jako "a jak coś bierzesz to mówisz braść czy brać?!" ale nie działa w ogóle :D. No i tak jak napisała Aoi Akuma - razi mnie BYNAJMNIEJ/PRZYNAJMNIEJ. A! Jeszcze kilka kwiatków mi się przypomniało - "wogóle", "nie źle" zamiast "nieźle" oraz pisanie "nie" razem z czasownikami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hahaha, ta ciekawostka jest świetna, teraz w domu się z tego śmiejemy. :D
   Wydaje mi się, że takie kreatywne porównania i analogie mogą sprawić, że ktoś zacznie mówić poprawnie. Np. nie mówimy w dupiu, tylko w dupie, więc nie mówimy w cudzysłowiu, tylko w cudzysłowie. :D

   Usuń
  2. O, o! To o tym dupiu zawsze pomaga mi zapamiętać jak to jest z tym cudzysłowem. :D

   Usuń
  3. O dupiu i dupie nie słyszałam porównania :D! Ale oczywiście bardzo mi się podoba.

   Jeszcze jedno mi się przypomniało! Krew mnie zalewa jak ludzie mówią KWIDZYŃ. ŃŃŃŃŃŃŃŃŃ. Chryste. Do kompletu jeszcze dołączę "DO KWIDZYNIA" i wszelkie odmiany tej formy.

   Usuń
 4. Mnie bardzo razi, gdy ktoś na początku zdanie mówi "Mi'. Np. Mi podoba się ta pocztówka, zamiast: Mnie podoba się ta pocztówka. Ale już w środku zdania można użyć 'mi': Podoba mi się ta pocztówka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Znam tę zasadę, ale przyznaję, że podchodzę do niej z dużym przymrużeniem oka. O ile w piśmie, zawsze stosuję na początku zdania dłuższy zaimek, o tyle w mowie bywa z tym różnie...

   Usuń
 5. Za tu pisze zabijam :P Ostatnio nawet miałam dłuuuugą rozmowę ze znajomym o to, czy o wyświetlaczu elektronicznym można powiedzieć tu pisze xD Inni mieli z Nas niezłą polewkę :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hahaha, ale kto pisze? Wyświetlacz? :D Dobre!

   Usuń
  2. To była głębsza rozkmina po pozoracjach dla studentów ratownictwa medycznego xD Ale nawet logiczne argumenty szły xD

   Usuń
 6. Mnie denerwuje jak ktoś mówi: swetr i wiater, zamiast sweter i wiatr.
  Co do pory, to moja teściowa mówi "pora" zamiast "por" i raz nie mogłyśmy się dogadać, bo ja myślałam, że ona mówi o porze, jako o czasie, a nie warzywie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zauważyłam, że na wschodzie tak się mówi, w okolicach moich dziadków (Zosin obok Hrubieszowa) takie formy są na porządku dziennym. Ale mnie też one drażnią!

   Usuń
  2. Całe życie mieszkam na Podkarpaciu, ale po raz pierwszy "pora" słyszałam od moich teściów

   Usuń
 7. Mnie do szału doprowadza włanczać i wyłanczać. Od kilku dni noszę się z zamiarem napisania do p. Miodka bo na jednym z soków kupionych w markecie ( o smaku żurawiny ) z boku kartonika jest tłumaczenie w kilku europejskich językach, i po polsku brzmi to sok kranberowy ( zapewne od angielskiej nazwy cranberries ). O zgrozo. Jeszcze bardziej będę w szoku jak się okaże, że to wersja poprawna jest :). Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, przecież mamy włĄcznik, a nie włancznik, haha.
   Sok kranberowy? Nie wierzę w to, co widzę... Nie mogli napisać żurawinowy? To jakiś chwyt marketingowy czy co? :O Jestem w szoku.

   Usuń
 8. Mnie najbardziej mierzi "wziąść". W piśmie rzadko zdarza mi się to zobaczyć, ale w mowie... Oprócz tego, jako że mieszkam w Zagłębiu Dąbrowskim, często spotykam koszmarne sformułowanie "w Będziniu". Też zawsze odpowiadam - nie w dupiu, tylko w dupie ;-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Mimo, że wiem jak poprawnie coś napisać czy powiedzieć, to jednak z niektórymi sformułowaniami wciąż mam problem. Np. właśnie z "w każdym bądź razie", "tą/tę", "tu pisze", "po najmniejszej linii oporu" czy "cudzysłowie". Natomiast, powiem szczerze, nigdy nie spotkałam się ze sformułowaniem "ten kontrol" czy "ta pora". Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie miłe słowa, komplementy, ale także za rady i konstruktywną krytykę.
Thanks for all kind words, compliments but also for advice and constructive criticism.