piątek, 14 lipca 2017

"Widzę przywidzenia" - Festiwal Wizje

Latem dzieją się w Toruniu naprawdę ciekawe rzeczy. Ma miejsce mój ulubiony Bella Skyway Festival czyli święto światła i muzyki, przyjeżdżają foodtrucki z różnych stron świata, a także aktorzy z całej Europy, by wyjść z teatrem do ludzi. W wakacje odbywa się również Festiwal Wizje mający na celu prezentację sztuki współczesnej w obrębie Starego Miasta.

Tegoroczna edycja festiwalu to już jego trzecia odsłona. Zdjęcia z poprzedniej edycji możecie zobaczyć tutaj.
Motywem trwającego od 6 do 9 lipca Festiwalu Wizje są przywidzenia. W przestrzeni Starego Miasta umieszczono osiem instalacji, które w rozmaity sposób interpretują ten temat. Razem z przyjaciółką sfotografowałam wszystkie dzieła artystów nowoczesnych.
Pod Łukiem Cezara popłynęła "Rzeka". To długa, wijąca się instalacja stworzona z czarnych książek. Kiedy wiatr przewraca strony, mamy wrażenie, że rzeka płynie i faluje.
Nieco dalej, na Placu Rapackiego, zawisł dziwny… no właśnie. Ul? A może… dzwon? To "Tuba Dei". Oryginał słynnego toruńskiego dzwonu znajduje się  obecnie w toruńskiej katedrze. 
Na drzewach nieopodal fontanny pojawiły się okrągłe "lustra". Instalacja "Kiedy odbija" to koliste elementy stworzone z folii lustrzanej.
Jedna z atrakcji tegorocznego Festiwalu Wizje stała się prawie że częścią fontanny Cosmopolis. "Ot!_pływanie" (notabene cudowna gra słów) to paski, które z daleka mogą wyglądać jak nieco bardziej kolorowa część fontanny. Jestem ciekawa, jak ta instalacja wygląda wieczorem w towarzystwie muzyki i świateł. 
Udałyśmy się z Fanny w stronę Krzywej Wieży, a tam przywitały nas "Koty". I to aż trzy. Cienie dachowców nawiązują do słynnej toruńskiej legendy – mówi się, że kot Blachacz uratował Toruń.
Z drugiej strony Krzywej Wieży spotkało nas kolejne zaskoczenie. Pod basztą stały… automaty z napojami i przekąskami. Zastanawiałyśmy się, czy to na pewno kolejne dzieło. Można powiedzieć, że dałyśmy artyście się nabrać. Okazuje się, że wszystkie produkty umieszczone w automatach były… namalowane. A my na początku tego nie zauważyłyśmy! Miałyśmy przywidzenia. :D Inspiracją do powstania "Art-Vending" było m.in. coraz częstsze zdominowanie przestrzeni miejskiej przez reklamę.
Nieco dalej dostrzegłyśmy z Fanny "Kawałek nieba". Nad ulicą została powieszona witrażowa instalacja. Nie szokuje, lecz cieszy oko.
Z ostatnim tworem artysty miałyśmy spory problem. Nie mogłyśmy go znaleźć. Czytałyśmy opis i nic. Gdzie to może być? Gapiłyśmy się na mury. W końcu podeszłam do, hm, nazwijmy to niewielkiej ściany i zaczęłam ją oglądać. Z przyjaciółką zastanawiałyśmy, czy przypadkiem nie jest to jakiś pomnik, który stał tu już wcześniej. Zgłupiałyśmy. Mnie jednak nie dawała spokoju wskazówka artysty  - fragment ściany miał wyglądać jak powierzchnia księżyca. Stwierdziłam, że to właśnie owa zauważona przez nas wcześniej ściana. Jednak po powrocie do domu weszłam na stronę festiwalu, by się upewnić. Na szczęście nie wyszłyśmy na ignorantki – fotografowana przez nas ściana była instalacją "Punkt, na który patrzę" stworzoną w ramach festiwalu.
Zawsze się zastanawiam, co myślą turyści spacerujący po Toruniu w czasie trwania Festiwalu Wizje. Dziwią się? Śmieją? A może są w pozytywnym szoku?
Festiwal Wizje należy do moich ulubionych letnich wydarzeń w Toruniu. Zawsze mnie czymś zaskoczy. I chociaż trudno mi niekiedy zrozumieć sztukę współczesną… cały czas próbuję.

Jakie macie zdanie na temat sztuki nowoczesnej? Która z atrakcji Festiwalu Wizje podoba Wam się najbardziej?
Sara

1 komentarz:

  1. Cały świat sztuki osiągnął tak niski poziom, został skomercjalizowany w takim stopniu, że sztuka i wszystko związane z nią stało się jednym z najbardziej banalnych działań naszej epoki. W obecnych czasach sztuka jest pojęciem bardzo szerokim, artystą może być każdy.
    Sztuka według filozofa Władysława Tatarkiewicza to: odtwarzanie rzeczy bądź konstruowanie form bądź wyrażanie jeżeli wytwór tego odtwarzania bądź konstruowania bądź wyrażania jest zdolny wstrząsnąć, zachwycić, wzruszyć.
    http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,37631,Dzieje-szesciu-pojec

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie miłe słowa, komplementy, ale także za rady i konstruktywną krytykę.
Thanks for all kind words, compliments but also for advice and constructive criticism.