niedziela, 13 maja 2018

Słoneczne Muzeum Etnograficzne w Toruniu


Mam znajomego z Demotywatorów.
Maćka poznałam na Tinderze.
Anię dzięki blogowi.
Witajcie w XXI wieku!

Z Anią po raz pierwszy spotkałyśmy się w zeszłym roku w Toruniu, co opisałam na blogu. Później widziałyśmy się jeszcze przy okazji spotkania autorskiego Maćka oraz spaceru przewodnickiego. W miniony weekend Ania po raz kolejny odwiedziła Toruń i razem z jej siostrą udało nam się trochę pozwiedzać.
Zajrzałyśmy do Muzeum Etnograficznego, a konkretnie do Parku Etnograficznego. Jako dziecko bywałam tam regularnie ze szkolnymi wycieczkami. Co więcej, w przedszkolu występowałam na scenie amfiteatru Muzeum Etnograficznego! Później na jakiś czas miałam dość skansenów. Do Muzeum Etnograficznego zajrzałam w ostatnich latach jedynie przy okazji Nocy Muzeów. Wiedziałam jednak, że dziewczyny chciały zobaczyć toruński Park Etnograficzny. Zabrałam je więc do wiejskich chatek. :D
W Muzeum Etnograficznym w Toruniu można zwiedzać wystawy stałe i czasowe oraz park etnograficzny. Słońce pięknie świeciło, więc zdecydowałyśmy się na spacer po parku. Znajduje się w nim 19 obiektów architektury ludowej, a więc chałupy, budynki gospodarcze, remiza strażacka, kuźnia, wiatrak wraz z młynem oraz barka rybacka. Są to oryginalne budynki, które przetransportowano z Kaszub, Borów Tucholskich, Kujaw, a także ziemi chełmińskiej i dobrzyńskiej. Pewnie zastanawiacie się, jak wiekowe są – pochodzą głównie z XVIII i XIX wieku.
Co ciekawe w Muzeum Etnograficznym w Toruniu można znaleźć również blisko 50 obiektów małej architektury, a więc studni, płotów itp.
Do niektórych z chałup można zajrzeć. Wnętrza zostały tak urządzone, aby maksymalnie wiernie przypominały wieś sprzed 100 czy 200 lat. Nie zabrakło świętych obrazków, fotografii rodzinnych oraz charakterystycznej odzieży.
Według mnie największą atrakcją parku jest młyn, do którego można wejść. Dziewczyny śmiały się, że na zdjęciach z młyna wyglądam niczym Julia czekająca na swojego ukochanego…
Miło było wrócić do tego muzeum. Poczułam się przez chwilę sielankowo, jak na staropolskiej wsi.
Warto dodać, że Muzeum Etnograficzne w Toruniu położone jest nieopodal starówki. W środy wstęp bezpłatny.

Jeśli więc lubicie skanseny i wiejską zabudowę, koniecznie dodajcie Muzeum Etnograficzne do swojej listy miejsc wartych zobaczenia w Toruniu.
Dajcie znać, czy lubicie tego typu muzea, czy może kompletnie nie wpisują się one w Wasze gusta. 
Sara
PS Gorące pozdrowienia z Rzymu! 

2 komentarze:

  1. Jak miło poczytać tutaj wpis o naszej wizycie w Parku Etnograficznycznym. Jejku, to już tydzień minął od naszego spotkania. Bardzo ciekawe miejsce. Skanseny są ciekawe, jeśli tylko jest dobra pogoda. Można zobaczyć, jak ludzie mieszkali w dawnych czasach w Polsce. Drewniane łóżka, czy fotele nie były pewnie najwygodniejsze do spania ;) Dziękujemy Ci za pokazanie tego miejsca i wspólnie spędzony czas.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie miłe słowa, komplementy, ale także za rady i konstruktywną krytykę.
Thanks for all kind words, compliments but also for advice and constructive criticism.