piątek, 4 maja 2018

Tristan da Cunha – gdzie to w ogóle jest?



W grudniu jeden z polskich postcrosserów zorganizował ciekawą akcję. Podjął się jakże trudnego zadania zdobycia pocztówek z Tristan da Cunha. Po pół roku kartki wylądowały w mojej skrzynce!

Tristan da Cunha to archipelag składający się z sześciu wysp. Główną z nich jest Tristan da Cunha (ze stolicą w Edinburgh of the Seven Seas). To prawdopodobnie najbardziej odosobniona zamieszkana wyspa na świecie. Od "sąsiadów" oddalona jest o ponad 2400 km! Ale właśnie, kim są ci sąsiedzi? To Wyspa Świętej Heleny oraz Republika Południowej Afryki (z Tristan da Cunha do Kapsztadu jest "zaledwie" 2800 km). Do kogo należy Tristan da Cunha? To dependencja brytyjska, terytorium zamorskie Wielkiej Brytanii.

Niezwykłe jest życie na takim odludziu. Na głównej wyspie mieszka mniej niż 300 osób, a więc problemem staje się zawieranie małżeństw między spokrewnionymi ze sobą osobami. Wiąże się to z występowaniem chorób genetycznych takich jak astma czy jaskra. Na wyspie używa się tylko siedmiu nazwisk. Mieszkańcy porozumiewają się po angielsku. Co ciekawe, nie ma tam bezrobocia. Ale niestety istnieje inny problem – alkoholizm (z braku innych sposobów na rozerwanie się…). Na Tristan da Cunha nie ma lotniska. Jak więc dotarły do mnie kartki? Wyobraźcie sobie, że najpierw płynęły statkiem do Republiki Południowej Afryki, a dopiero potem samolotem przyleciały do Polski.

Parę słów o pocztówkach, które wybrałam. Pierwsza z nich przedstawia albatrosa żółtodziobego, który występuje właśnie na wyspach archipelagu Tristan da Cunha. Uważa się, że jest to gatunek endemiczny. Na Tristan da Cunha określa się go mianem "Molly".
Kolejna zwierzęca pocztówka przedstawia pingwina skalnego w towarzystwie kotika subantarktycznego – to gatunek uchatki chroniony na wyspie Gough oraz wyspie Inaccessible. Dlaczego nazwano ją "niedostępną"? Podobno marynarzom nie udało się dotrzeć dalej niż na plaże. Wyspa należy do archipelagu Tristan da Cunha i jest położona ok. 40 km od głównej wyspy Tristan da Cunha. Na kartce znalazł się również wizerunek ptaszka Wilkins’s Bunting (Wilkins's Finch) czyli tristanika dużego. To gatunek endemiczny, można go spotkać wyłącznie na wyspie  Inaccessible oraz wyspie Nightingale. Na kartce możecie też zobaczyć innego ptaszka – to rybołówka brunatna. Występuje na wielu różnych wyspach – począwszy od Wyspy Wielkanocnej, poprzez Karaiby, na archipelagu Tristan da Cunha skończywszy.
Nightingale Island to kolejna niezamieszkana wyspa wchodząca w skład archipelagu Tristan da Cunha. Jej powierzchnia wynosi niecałe 3 km2. Chociaż właściwie… to wyspa zamieszkana jest przez pingwiny skalne. Niestety uznaje się je za gatunek zagrożony wyginięciem. Ich naturalnym wrogiem są lwy morskie oraz orki.
Jak wygląda życie na Tristan da Cunha? Właśnie tak jak na tej kartce – prosto. Większość mężczyzn zajmuje się rybołówstwem. Kobiety z kolei opiekują się gospodarstwem.
Te widokówki to istne perełki w mojej kolekcji.
Słyszeliście kiedyś o tym archipelagu? Która widokówka najbardziej przypadła Wam do gustu?
Sara

2 komentarze:

  1. Nie słyszałam o tym archipelagu, więc tym bardziej zazdroszczę Ci takich perełek.

    OdpowiedzUsuń
  2. Gratulacje. To naprawdę jest koniec świata.
    Ale można mieć kartki i znaczki stamtąd bez konieczności wybierania się na ten archipelag.
    Można je zamówić w sklepie internetowym prowadzonym przez tamtejszą pocztę.
    http://www.tristandc.com/posundries.php

    Wyspy zostały po raz pierwszy zaobserwowane w 1506 przez portugalskiego odkrywcę Tristão da Cunha, choć wzburzone morza uniemożliwiły lądowanie. Nazwał główną wyspę po sobie, Ilha de Tristão da Cunha, która została później zanglicyzowana na wyspę Tristan da Cunha.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie miłe słowa, komplementy, ale także za rady i konstruktywną krytykę.
Thanks for all kind words, compliments but also for advice and constructive criticism.