Strony

wtorek, 12 kwietnia 2022

Sposoby na dobry sen. Co zrobić, by zasnąć?



Sporo się mówi o tym, jak spać, by się wyspać. Dziś podzielę się z Wami garścią inspiracji – z mojego życia, a także z psychologii snu.

1. Światło ma znaczenie. Jeśli długo przed snem gapimy się w ekran, to później nie możemy zasnąć. Wiem, że czasami ciężko zrezygnować z telefonu, ciężko odejść od komputera, ale warto, choćby na godzinkę przed snem, odpuścić. Zróbcie eksperyment: przez tydzień przed snem czytajcie książkę zamiast scrollować Facebooka. Zobaczycie, czy jest różnica. 

2. Temperatura ma znaczenie. Podobno najlepiej śpi się, gdy jest chłodniej. Ja powiem tak: śpijcie w takiej temperaturze, by nie było Wam zimno. Wcale nie trzeba 17 stopni w sypialni, by zasnąć. Ale zawsze dobrze jest wywietrzyć pomieszczenie przed położeniem się do łóżka.

3. Mówi się, że sypialnia czy też łóżko powinno służyć do dwóch czynności: spania i kochania. Nie powinniśmy na nim pracować, grać ani wykonywać innych czynności. Łóżko ma się kojarzyć ze spaniem i tyle.

4. Jeśli będziemy chodzić spać o regularnych porach, również łatwiej będzie nam zasnąć. Zdaję sobie sprawę, że trudno o to, szczególnie w weekendy. Ale spróbujcie. Nie pożałujecie. Tak samo z aktywnością fizyczną – wiem, że łatwo to mówić, gdy leży się na kanapie. Ale choćby 15-minutowy spacer w ciągu dnia będzie lepszy niż nic i może Wam pomóc lepiej spać. Polecam również nie objadać się bezpośrednio przed spaniem, bo Wasz układ trawienny będzie działał, mielił itd. itd. i po prostu nie da Wam odpłynąć w objęcia Morfeusza.

5. Przed snem można też spróbować naturalnych specyfików takich jak melisa, zioła na bezsenność, choćby te związane z medycyną ajurwedyjską, czy leki – ale najlepiej te, które nie uzależniają. Dobrze jest skonsultować to wcześniej z lekarzem. Są takie specyfiki, które najpierw pomagają nam zasnąć, a później tak naprawdę nie pomagają – my bez nich już w ogóle nie możemy spać. A przecież nie o to chodzi.

6. Co robić, gdy jesteśmy zestresowani i nie możemy zasnąć? Polecam oddech. Serio. Wdech i dłuższy wydech. Można też, po wdechu, wstrzymać oddech, policzyć do trzech i dopiero wypuścić powietrze. To powinno Was uspokoić. Spróbujcie.

7. I pamiętajcie, że bezsenność może być także objawem chorób. Nie zapominajcie o profilaktycznych badaniach raz na rok – morfologia, tarczyca, cukier. A jeśli przez dłuższy okres nie dajecie rady spać, wybierzcie się do lekarza pierwszego kontaktu.

A na koniec ciekawostka: wiecie, jak policzyć, do której godziny będziemy w stanie normalnie funkcjonować i skoncentrować się? Wystarczy, że dodacie do siebie liczbę godzin, które przespaliście podczas ostatnich dwóch nocy. Jeśli jednej spaliście siedem godzin, a drugiej tylko pięć, bo wstaliście o 6:00, bo będziecie w stanie zachować uwagę np. taką do kierowania autem przez dwanaście godzin, począwszy od szóstej. Z kolei jeśli byście zarówno jednej, jak i drugiej nocy spali po osiem godzin, bo położylibyście się wcześniej i ponownie wstali o 6:00, wówczas moglibyście zachować świetną trzeźwość myślenia do 22:00. Później należy już na siebie uważać, choćby podczas prowadzenia auta.

Życzę Wam dobrych snów!


10 komentarzy:

  1. Mnie lepiej się śpi odkąd mam osłony okienne. Szczerze mówiąc rolety dzień noc pomogły mi stworzyć kącik relaksu we własnych sypialni i mamy też więcej prywatności.

    OdpowiedzUsuń
  2. Osłony okienne, czy generalnie likwidowanie bodźców zewnętrznych takich jak oglądanie TV na noc, oświetlenie jest zdecydowanie jednym z lepszych sposobów na dobry sen :)
    Ja sama u siebie mam dobrany odpowiednio [URL=http://lestore.pl/blog/jaki-material-na-rolete-rzymska-wybrac]materiał na rolety rzymskie[/URL] (dzięki blogowi Lestore) tak, by faktycznie te światła lamp nie docierały do mych oczu podczas snu.

    OdpowiedzUsuń
  3. Problemy ze snem dotykają wielu z nas. Niestety brak odpowiedniego snu znacząco wpływa na naszą efektywność w ciągu dnia.

    OdpowiedzUsuń
  4. Ciekawe porady. Sumowanie godzin z ostatnich dwóch nocy to dla mnie nowość.

    OdpowiedzUsuń
  5. Sen to regeneracja całego organizmu: mózgu, mięśni i pozostałych części ciała. Jego niedobór pogarsza funkcjonowanie naszego ciała i umysłu. W czasie snu u mężczyzn produkowany jest również testosteron. Sen reguluje procesy zachodzące w organizmie człowieka. Warto zatem dbać o sen.

    OdpowiedzUsuń
  6. Dziękuję za te wskazówki! Ostatnio zmagam się z problemami ze snem i szukam różnych metod, aby sobie pomóc. To prawda, że wyeliminowanie ekranów przed snem i zapewnienie odpowiedniej temperatury w sypialni robi dużą różnicę. Zaintrygowała mnie też kwestia sumowania godzin snu z dwóch ostatnich nocy - na pewno wypróbuję tę metodę. Dodatkowo, zamierzam skonsultować się z lekarzem w sprawie naturalnych środków wspomagających sen. Mam nadzieję, że te zmiany przyniosą oczekiwane efekty i w końcu będę mogła cieszyć się dobrym snem.

    OdpowiedzUsuń
  7. Cieszy mnie, że trafiasz na porady, które mogą Ci pomóc. Sen to kluczowy element naszego zdrowia, wpływający na samopoczucie i ogólną sprawność. Eksperymentowanie z różnymi metodami na poprawę snu, jak sumowanie godzin snu z dwóch ostatnich nocy, wydaje się obiecujące. Skonsultowanie się z lekarzem to również świetny krok. Mam nadzieję, że te strategie przyczynią się do Twojego lepszego odpoczynku nocnego!

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie miłe słowa, komplementy, ale także za rady i konstruktywną krytykę.
Thanks for all kind words, compliments but also for advice and constructive criticism.