Strony

środa, 21 lutego 2018

5 powodów, dla których warto odwiedzić Muzeum Narodowe w Warszawie



Jan Matejko, "Bitwa pod Grunwaldem", olej na płótnie, 1878
Muzeum. Kiedy ostatnio w jakimś byliście? Ja akurat nie mam nic do muzeów i lubię się ukulturniać, ale zdecydowanie wolę te nietypowe instytucje np. Muzeum Żaby, Muzeum Figur Woskowych, Muzeum Zabawek…

Tymczasem kilka tygodni temu wybrałam się do najbardziej typowego muzeum – Muzeum Narodowego w Warszawie. Pomyślicie – ale po co iść do Muzeum Narodowego? Oglądać obrazy? Cóż. Właśnie po to.
Zbigniew Libera, "Lego. Obóz koncentracyjny" instalacja, 1996

5 powodów, dla których warto odwiedzić Muzeum Narodowe

1. Nienawidzę słowa wypada. Co to znaczy, że coś wypada albo nie wypada? Muszę jednak przyznać, że wypadałoby, aby Polak choć raz w życiu zobaczył, co kryją w sobie sale Muzeum Narodowego. Mówimy po polsku, obchodzimy święta, kultywujemy tradycje. Warto byłoby więc chociaż ociupinkę orientować się w polskiej sztuce. I wiedzieć, że Matejko namalował coś więcej niż "Bitwę pod Grunwaldem", Wyspiański o chochołach nie tylko pisał, a Gierymskich było dwóch.  
Aleksander Gierymski, "Święto trąbek", olej na płótnie, 1880
2. Możecie nie znać się na sztuce. Tak jak ja. Nie rozróżniać impresjonistów od symbolistów. Ale ta ignorancja w pewnym momencie boli. Od bólu może uwolnić Was wizyta w Muzeum Narodowym. Po obejrzeniu kilkudziesięciu obrazów stworzonych przez impresjonistów i porównaniu ich z symbolicznymi dziełami już nie zrobicie z siebie durnia, oglądając "Jeden z dziesięciu" (albo występując w tym programie).
Jacek Malczewski, "Hamlet polski. Portret Aleksandra Wielopolskiego", olej na płótnie, 1903
3. Jest coś takiego w obcowaniu z wielką sztuką, czego nie da się opisać słowami. Maciek stwierdził, że gdyby był studentem (i płacił za wstęp do Muzeum Narodowego zaledwie złotówkę), bywałby tu codziennie. Otaczanie się wielkimi dziełami, które ktoś stworzył 100 czy 200 lat temu sprawia, że człowiek nie myśli o nowej ramówce TVNu. Tylko dostrzega coś więcej.
Aleksander Gierymski, "W altanie", olej na płótnie, 1882
4. Możecie wybrać się do Muzeum Narodowego także po to, by zdecydować, które obrazy powinny zawisnąć w Waszym salonie, a których zdecydowanie nie chcielibyście oglądać na co dzień. Ja – trochę na przekór – oceniałam te wszystkie znakomite dzieła właśnie pod kątem estetyki. Mimo że często te najsłynniejsze obrazy wcale nie przedstawiają ładnych rzeczy.
Paul Signac, "Antibes - Ranek", olej na płótnie, 1914
5. Gdzie do tej pory mieliście okazję oglądać znane polskie dzieła malarstwa? W podręcznikach od polskiego, na reprodukcjach sprzedawanych na targowisku czy obok meblościanki cioci? Warto zobaczyć je w nieco bardziej podniosłym środowisku. To trochę jak z oglądaniem zdjęć Wieży Eiffla. Widzieliście ją milion razy w telewizji i w Internecie. Ale jak w końcu polecieliście do Paryża, byliście zdziwieni, że jest taka duża/mała/zgrabna/brzydka/piękna (niepotrzebne skreślić). Tak samo będzie z obrazami.
Jan Matejko, "Stańczyk na dworze królowej Bony po utracie Smoleńska", olej na płótnie, 1862
Jakie są najsłynniejsze obrazy, które możecie podziwiać w Muzeum Narodowym w Warszawie? 

Właściwie trudno tutaj wybrać te najbardziej znane. Pewnie przywołując te, a nie inne tytuły, narażę się na gniew studentów ASP. Wybaczcie. W Muzeum Narodowym możecie zobaczyć między innymi "Bitwę pod Grunwaldem" i inne dzieła Matejki, chociażby "Stańczyka", "Dziwny ogród" Józefa Mehoffera, "Portret Adama Mickiewicza na Judahu skale" Walentego Wańkowicza, "Bociany" czy "Babie lato" Józefa Chełmońskiego.
Józef Chełmoński, "Babie lato", olej na płótnie, 1875
Kiedy byliście w Muzeum Narodowym w Warszawie? Kiedy się tam wybierzecie?
Sara

5 komentarzy:

  1. When we went to Poland in 2014, this and the nearby Polish Army Museum were the two places we went on our first full day in the city. I really liked Józef Chełmoński, "Babie lato" painting you posted at the end of the piece. I have some postcards and took some photos, but I'd need to check what art I took photos of. I know there was one painting of some birds in snow that I bought a magnet of for my fridge and that I found the painting Strange Garden (http://culture.pl/en/work/the-strange-garden-jozef-mehoffer) to be really weird!

    I was stunned by how large Battle of Grunwald painting was. I had heard about it from my father and had read about it on Wikipedia, but it is such an absolutely massive canvas. I almost could not get the entire thing into a single photograph!

    I was am envious of the prices to get into the Museum. I have a membership at the Art Institute of Chicago and my one-year membership costs $105 (about 355 PLN). That permits me to bring one additional person with me and enter the museum as many times as I want during the year and get into free for any of the special, temporary exhibits they have. (my last visit I was only there for about 15 minutes because I was going to meet a friend for an event and had a little bit of time before I had to catch my train.)

    For an single day tickets for adults the price in Chicago would be 65 PLN to 85 PLN (depending if you lived in Chicago or were visiting from out of state.)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. I suppose you meant 'Kuropatwy na śniegu' (Partridges on the snow) by Józef Chełmoński.
      You can check here:
      http://cyfrowe.mnw.art.pl/dmuseion/docmetadata?id=4787

      Usuń
  2. Myślę że po wizycie w muzeum będziesz miała 100/100 punktów z obu części tego quizu:
    https://samequizy.pl/czy-rozpoznasz-te-obrazy-z-muzeum-narodowego-w-warszawie/
    Ja niestety pomyliłem się dwa razy. Może usprawiedliwi mnie to, że ostatni raz byłem tam w czasach studenckich.

    OdpowiedzUsuń
  3. Byłam tylko raz w Warszawie w celach zawodowych, więc nie odwiedziłam żadnego muzeum. Marzy mi się od dawna Muzem Powstania Warszawskiego. Ale byłam niedawno w jednym, w Zielonej Górze, w Muzeum Ziemi Lubuskiej, i jeszcze tam wrócę :)

    OdpowiedzUsuń
  4. Byłam tylko raz w mnw i jeden obraz zapadł mi szczególnie w pamięć niestety nie znam autora szukam go na wszystkich stronach poświeconych malarstwu i nic. Dominujący kolor to zieleń w kierunku turkus obraz wisi na wystawie malarstwo polskie 19w. Starzec klęczy na dróżce,na drugim planie koza i śmierć na koniu z kosą. Może kojarzysz ten obraz.Z góry dziękuję za pomoc.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie miłe słowa, komplementy, ale także za rady i konstruktywną krytykę.
Thanks for all kind words, compliments but also for advice and constructive criticism.