Strony

środa, 5 lutego 2020

10 sposobów na to, jak możesz pomóc planecie właśnie teraz



O ekologii mówi się w ostatnich latach tyle, że niby wszyscy już wiedzą, co robić. Ale czy stosują to w praktyce? Czy ludzie zdają sobie sprawę, że niektóre z czynności zajmą im naprawdę niewiele czasu, a przyniosą zysk nie tylko planecie, lecz także im samym? Zebrałam dla Was w jednym miejscu 10 sposobów na to, by pomóc Ziemi przetrwać. Może się uda.

1. Głosuj na partie i popieraj polityków, którym naprawdę zależy na naszej planecie, którzy nie twierdzą, że globalne ocieplenie to jakaś medialna ściema. To oni tworzą prawo i mogą wpływać na wielkie koncerny zatruwające środowisko.

2. Chodź na protesty, podpisuj petycje. Wyniki badań psychologicznych wskazują, że angażowanie się w takie działania zbiorowe może nie przyniesie efektu od razu, ale prawdopodobnie wpłynie na wynik kolejnych wyborów.

3. Nie marnuj jedzenia. Nie tylko dlatego, że nie wypada. Wyrzucając jedzenie, marnujemy jednocześnie wodę, energię, godziny ludzkiej pracy, a także powodujemy, że jest po prostu więcej śmieci. O groźnym metanie nie wspominając. Istnieją aplikacje, które pozwalają na zakup niesprzedanego przez restauracje, a wciąż dobrego i świeżego jedzenia, o wiele taniej. Sprawdźcie – Too Good To Go i Foodsi.

4. Ogranicz plastik. W szczególności jeśli chodzi o opakowania. Zastanawiasz się, w co zatem pakować zakupy? Do wyboru masz wytrzymałe płócienne torby, estetyczne i praktyczne papierowe torby z nadrukiem bądź bez, plecak, karton albo po prostu… samochód. Śmiać mi się chce z osób, które przyjechały do sklepu autem, kupiły chipsy i piwo, i do tego reklamówkę foliową, bo dlaczego by nie? A takie papierowe torby chociażby możecie wykorzystać ponownie. Foliówki zwykle zaraz po użyciu wrzucamy do kosza. Papierowe czy materiałowe torby są wytrzymalsze i posłużą nam dłużej. To też ważna informacja dla marketingowców - jeśli zależy Wam na środowisku, zamiast inwestować w plastikowe badziewia, lepiej postawić na papierową torbę z logo firmy. Nie dość, że przyda się ona Waszym klientom, to jeszcze będzie stanowić reklamę Waszej marki.

5. Oszczędzaj wodę. Brzmi jak zalecenie z przedszkola, prawda? Ale w 2020 roku ta rada może się faktycznie przydać, bo na horyzoncie widać… suszę. Sposoby na oszczędzanie wody na pewno znacie, ale tak tylko przypomnę – zakręcajcie wodę, gdy myjecie zęby. Mała i nietrudna rzecz. W przeciwieństwie do brania prysznica zamiast kąpieli – z tego jakoś trudniej zrezygnować…

6. Ogranicz mięso. Nie musisz zrezygnować z niego całkowicie. Nie chodzi o to, by te lata życia, które nam pozostały, spędzić na katowaniu się. Ale spróbuj po prostu jeść mniej mięsa. Wiecie, że niektóre kurczaki są mielone żywcem?

7. Zastanów się, jak możesz ograniczyć jazdę samochodem. Nasze ukochane autka wytwarzają mniej ukochany dwutlenek węgla, który wpływa na zmiany klimatu. Zdaję sobie sprawę, że przerzucenie się na komunikację miejską byłoby dla niektórych samobójstwem – tłok, smród i spóźniające się autobusy to mała zachęta. Ale co Wy na to, by samochodem jeździć… mniej? Zostawiać go za mostem i iść kawałek pieszo?

8. Nie pal śmieci, bo będziesz miał chore dzieci. Paląc śmieciami, wcale nie oszczędzasz zbyt wiele pieniędzy. Za to trujesz siebie, dzieci, sąsiada, a nawet swoje warzywa, krowy, miętę na balkonie i wszystkich wokół. A do tego zapychasz sobie komin. Naprawa będzie Cię kosztować więcej, niż zaoszczędziłeś przez ten czas, przez który pchałeś te plastikowe butelki (o zgrozo!) do pieca.

9. Czytaj książki i artykuły na temat minimalizmu, zero waste, klimatu. Dowiedz się, co możesz zrobić, a potem… po prostu spróbuj. Jasne, że nie każdy od razu zacznie robić domową pastę do zębów. Ale można zacząć od…

10. Małych rzeczy. Tak małych jak podziękowanie za słomkę, jak wzięcie własnego kubka w podróż czy na uczelnię, jak picie wody z kranu, jak wykorzystanie drugiej strony kartki. Te małe rzeczy mogą przekształcić się w coś wielkiego. 
Trzymam kciuki za Wasze (i za swoje!) dobre nawyki.
Sara

5 komentarzy:

  1. Skąd wziełaś tę informację:
    "Wiecie, że niektóre kurczaki są mielone żywcem?"

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jakiś czas temu było głośno, że Francja zakazuje mielenia kurcząt.

      Usuń
    2. Konkretnie chodzi konkretnie o to:
      Męskie kurczęta nie nadają się ani do produkcji jaj, ani do do produkcji mięsa. Hodowcy drobiu uważają je za odpad produkcyjny, który trzeba jakoś zutylizować.
      Dlatego w krajach UE dozwolone jest ich zabijanie w ciągu 72 godzin od wyklucia.
      Stosowane są dwie metody: zagazowywanie lub macearcja (rozdrabnianie) żywych kogucików.
      Jak na razie tylko Szwjcarzy wprowadzili zakaz maceracji. Francja i Niemcy dopiero zaczęli o tym dyskutować.

      Usuń
  2. Pani Saro!
    Gratulujemy wpisu i cieszymy się, że propaguje Pani ekologię. Właśnie szukając informacji w tym temacie trafiliśmy na Pani bloga. My jako agencja organizująca wyjazdy na każdym kroku staramy się działać pro-ekologicznie ciągle starając się dokształcać w tym temacie, a także staramy się skutecznie edukować naszych klientów.
    Każdy taki wpis jak ten Pani to szansa na to, że coraz więcej osób mieni swoje podejście do ekologii i konieczności dbania o naszą planetę.
    Życzymy samych sukcesów!

    OdpowiedzUsuń
  3. Pierwsze mnie zaskoczyło - rzadko w takich spisach pada właśnie ten punkt. Brawo!

    Ostatnio zwróciłam słomki, jakie dostaliśmy ze znajomymi do pisania w restauracji. Swoją drogą, tyle się o tym mówi - dlaczego wciąż to robią?

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie miłe słowa, komplementy, ale także za rady i konstruktywną krytykę.
Thanks for all kind words, compliments but also for advice and constructive criticism.