środa, 3 sierpnia 2016

Co robić w deszczowy dzień w Górach Stołowych?Za każdym razem, wyruszając na wakacje, boję się, że będzie padać. Może być chłodno, słońce może chować się za chmurami, ale deszcz według mnie uniemożliwia przyjemne zwiedzanie.

Niestety, pogoda w Górach Stołowych nie zawsze nam dopisywała. Przez większość czasu kropiło, zaś przez jeden dzień lało jak z cebra, więc chodzenie pod gołym niebem nie wchodziło w grę. Wyjście w góry było ryzykiem, tym bardziej że nie mieliśmy odpowiednich butów.

Co można robić w Górach Stołowych w deszczową porę? Oto moje 3 propozycje – wszystkie sprawdzone.

Można wybrać się na wycieczkę do Kudowy-Zdroju. Tam znajduje się niewielkie Muzeum Żaby oraz Kaplica Czaszek.

Muzeum założono w siedzibie Parku Narodowego Gór Stołowych.  Tworzy je kilka gablot z rozmaitymi żabami – pluszakami, breloczkami, gumkami do mazania, figurkami… Znajdują się tam nawet czekoladowe żaby z filmów o Harrym Potterze czy też znak drogowy ostrzegający przez płazami. Zwiedzanie muzeum zajmie nam niewiele, ale myślę, że warto się tam pojawić. Wstęp jest bezpłatny, a okazja do uśmiechu murowana. Sadzę, że gdyby ktoś zainwestował w to muzeum trochę więcej pieniędzy, mogłoby się ono znacznie rozrosnąć. W końcu wizerunki żaby mamy dosłownie na wszystkim, począwszy od pościeli, poprzez kubki, na płytkach w łazience skończywszy. 

Kolejnym miejscem, raczej niezabawnym, ale i tak wartym odwiedzenia, jest Kaplica Czaszek w Czermnej, dzielnicy Kudowy-Zdroju. Bilety wstępu to 5zł normalny/2,50zł ulgowy. Do kaplicy wchodzimy o wyznaczonych godzinach. Jest ona dość mała i ciasna. Przewodnik przez kilka minut opowiada o tym, jakie czaszki znajdują się w środku. A jest ich aż 3000! W kaplicy nie można robić zdjęć.

Co ciekawe, w Wambierzycach również można odwiedzić Kaplicę Czaszek. Przed wyjazdem w góry dziwiłyśmy się z mamą, że Google ciągle podpowiada nam hasło "Kaplica Czaszek Wambierzyce". Dopiero po powrocie dowiedziałyśmy się, że kapliczki znajdują się i tu, i tu. Mnie sam pomysł stworzenia takiego miejsca fascynuje i zadziwia. Ale już sama kapliczka nie rzuciła mnie na kolana. Jednak, jak wiecie, lubię nowe doświadczenia, więc doceniłam również to.

Moją ostatnią propozycją na deszczowy dzień są lochy w Kłodzku. Miasto to oddalone jest nieco od typowych turystycznych miejscowości i uzdrowisk Gór Stołowych. Jeśli nie byliście jeszcze nigdy w udostępnionych do zwiedzania podziemnych korytarzach, to myślę, że warto się przespacerować Chodnikami Minerskimi. W tych ciemnych korytarzach usłyszycie jęki torturowanych, poczytacie o zarazach i życiu, jakie wiedli mieszkańcy Kłodzka kilkaset lat temu. Bilety to koszt 12 zł normalny/10zł ulgowy. 

Trudno się zwiedza w niepogodę, ale gdy dobrze poszukamy, zawsze znajdziemy coś ciekawego. :) 
Ktoś z Was był w tych miejscach?
Uściski!
Sara

1 komentarz:

  1. byłam widziałam wszystko, tylko ładnych kilkanaście lat temu i byłam zachwycona. Kaplica Czaszek mnie za to przeraziła, ale w sumie byłam dzieckiem. ;) Wambierzyce zaś nie podobały mi się, do tej pory mam kiepskie skojarzenia z tym miejscem, ale za nic nie mogę sobie przypomnieć dlaczego. ;)
    pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie miłe słowa, komplementy, ale także za rady i konstruktywną krytykę.
Thanks for all kind words, compliments but also for advice and constructive criticism.