poniedziałek, 10 lipca 2017

10 ciekawostek o... Albanii

Kilka dni temu mój chłopak podesłał mi ankietę internetową. Powstaje ich coraz więcej, zwykle są częścią badań przeprowadzanych w ramach pisania pracy magisterskiej. Nie wiem, czy tak samo było z tą ankietą. Wiem jedynie, że zainspirowała mnie ona do stworzenia posta, który właśnie czytacie. Maciek, dziękuję za podesłanie!

Co wiecie o Albanii? Pewnie nie myślicie o tym kraju na co dzień, prawdopodobnie większość z Was w nim nie była. Znacie jej stolicę? Bardzo możliwe, że tak. A kojarzycie flagę? Tu będzie trochę gorzej… A wiecie o niej cokolwiek poza tym, że można tam pojechać na wakacje all inclusive?

Ja po rozwiązaniu ankiety na temat Albanii czułam się zawstydzona. Niby chciałabym tam jechać, bo wydawało mi się, że to fascynujący kraj, Tirana (dla niewtajemniczonych – stolica Albanii) jeszcze przede mną. Jednak dopiero ankieta sprawdzająca wiedzę Polaków na temat Albanii uświadomiła mi, jak mało znane jest to państwo wśród Polaków.  Postanowiłam przygotować więc dla Was 10 ciekawostek na temat Albanii – żeby rozwinąć Wasze horyzonty (i swoje przy okazji też).

1. Stolica Albanii, Tirana, znana jest z kolorowych budynków. Pomalowano je kilkanaście lat temu. To w głównej mierze komunistyczne budowle. Jaskrawe barwy sprawiają, że w Tiranie nie potrzeba adresów z nazwami ulic. Wystarczy opis charakterystycznego budynku.

2. W Albanii nie ma McDonaldów. Jest jedynie ich podróbka - Kolonat.

3. Język albański nie należy do grupy języków pochodzenia germańskiego, słowiańskiego, romańskiego ani żadnej z powszechnie znanych grup. To język indoeuropejski z grupy satem.

4. W Albanii niestety nadal akceptuje się krwawą zemstę. Szczególnie na północy kraju ta tradycja jest kultywowana. Chodzi o to, żeby zemścić się za śmierć członka plemienia, zabijając osobę z innego rodu… Niekoniecznie tę, która dokonała haniebnego czynu – może być to po prostu ktoś z rodziny zabójcy.

5. Pochodzenia albańskiego są m.in. piosenkarka Rita Ora oraz inna znana wokalistka – Dua Lipa.

6. Jeśli będziecie w Albanii i zaczniecie się zastanawiać, co dziś zobaczyć, możecie poszukać… bunkrów. Wcale nie będzie to trudne, bo w latach 70. i 80. w strachu przed atakiem jądrowym zbudowano ich kilkaset tysięcy! Niektóre są ogromne i mogą spokojnie pomieścić całą rodzinę.

7. Dominującą religią w Albanii jest islam, ale tamtejsi muzułmanie nie mogą mieć więcej niż jednej żony.

8. Jeśli wydaje Wam się, że w Albanii nie ma żadnych zabytków, muszę wyprowadzić Was z błędu. Elbasan, Fier, Gjirokastra czy Saranda to tylko nieliczne miasta, w których można podziwiać okazałe meczety, twierdze, zamki i bogato zdobione kościoły.

9. Gdzie najczęściej emigrują Albańczycy? Okazuje się, że do… Włoch. Możecie spróbować dogadać się w Albanii po włosku.

10. W Albanii znajduje się Miasto Tysiąca Okien. Chodzi o Berat, którego budynki usytuowane są na wzgórzu, przez co, patrząc z daleka, zdaje nam się, że widzimy tylko szyby.

Słyszeliście o tych faktach? A może byliście w Albanii?
Trzymajcie się!
Sara

3 komentarze:

 1. oo post dla mnie :D
  wybieram się we wrześniu do Albanii :P
  Jeśli mogę coś od siebie dodać :P to Albania jest jeszcze mało turystyczna, ale jak to powiedziała Pani z biura podróży.. za kilka lat Albania będzie drugą Chorwacją. Póki co Albania jest tania.. na pytanie gdzie wybieram się na urlop i moja odpowiedź brzmi że 'Albania' to wszyscy pytają się czy oszalałam,ja pytam że niby czemu? bo niby tam tak nie bezpiecznie, bzdura!

  OdpowiedzUsuń
 2. Małe sprostowanie. Zarówno Rita Ora jak i Dua Lipa są dziećmi albańskich uchodźców z Prisztiny w Kosowie, którzy znaleźli schronienie w UK. Rita urodziła się w Prisztinie, a Dua już w Londynie.
  Mój kolega ożenił się z Albanką, więc jak potrzebuję to mam informacje z pierwszej ręki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dorzucam jeszcze jedną ciekawostkę: w Tiranie znajduje się pomnik Chopina! Jest to prawdopodobnie jedyny pomnik obcokrajowca w Albanii. Byłam i widziałam :)
  Gjirokastra zwana "miastem srebrnych dachów" jest wspaniała. Wszechobecne bunkry robią niesamowite wrażenie. Generalnie polecam ten kraj :)

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie miłe słowa, komplementy, ale także za rady i konstruktywną krytykę.
Thanks for all kind words, compliments but also for advice and constructive criticism.