czwartek, 20 lipca 2017

Muzeum Neonów - okazja do podróży w czasie

Ciekawe, czy Warszawa stanie się moim drugim domem. Na razie czuję się tam zdecydowanie bardziej jak turystka. Podczas pierwszych odwiedzin u mojego kochanego Słoika postanowiłam zajrzeć do Muzeum Neonów.
Neon Muzeum znajduje się w dość oryginalnej okolicy. Placówka zajmuje jeden z budynków na terenie praskiej Soho Factory. Oczywiście razem z M. musieliśmy się zgubić… Gdy w końcu dotarliśmy na miejsce, już od progu powitały nas neony. A właściwie to przed progiem, bo ustawiono je nawet przed wejściem do muzeum.

Neony były ogromnie popularne w Polsce, szczególnie za komuny. Wówczas przed wejściem do restauracji, kawiarni, baru, hotelu, a nawet fryzjera czy sklepu obuwniczego można było natknąć się na świecące reklamy. W muzeum znajduje się ok. 100 instalacji.
W placówce znajdzecie neony z całej Polski. Obok każdego z nich widnieje krótki opis zawierający informację, gdzie znaleziono neon oraz co reklamował. Niestety nie wszystkie napisy zachowały się w całości – w muzeum możemy podziwiać m.in. neon Kato. Wice się nie zachowały.
Każdemu neonowi możecie przyjrzeć się z bliska i zobaczyć, w jaki sposób został wykonany. Reklamy świetlne to nie tylko napisy, lecz także ciekawe grafiki przedstawiające zwierzęta, kwiaty czy… syreny. Muzeum Neonów to idealne miejsce na niecodzienną sesję fotograficzną. Świecące reklamy stanowią bowiem bardzo oryginalne, oldschoolowe tło.
Co ważne – działalność muzeum nie ogranicza się jedynie do udostępniania neonów odwiedzającym. Dyrekcja zajmuje się również ich poszukiwaniem i pozyskiwaniem, a także renowacją. Więc jeśli w Waszych miastach znajdują się jeszcze jakieś powojenne neony i niszczeją, dajcie im drugą szansę i odezwijcie się do warszawskiego muzeum.
Muzeum Neonów pozwoliło nam przenieść się w czasie. Zwiedzanie nie zajmie Wam dużo czasu, a na pewno dostarczy wyjątkowych wrażeń. To pierwsze Muzeum Neonów w Polsce i jedne z nielicznych na świecie.
 
Dziękuję właścicielom za tę niesamowitą podróż w czasie, jaką była wizyta w Neon Muzeum.

GDZIE: ul. Mińska 25; Soho Faxtory (budynek nr 55), Warszawa
KIEDY: środa-piątek 12:00-17:00; sobota 11:00-18:00; niedziela 11:00-17:00
CENY: 10zł – bilet normalny; 8zł – bilet ulgowy

Co sądzicie o warszawskim Muzeum Neonów?
Trzymajcie się ciepło!
Sara

1 komentarz:

  1. nie sądziłam że coś takiego istnieje w Warszawie :) Jak będę tam na weekend może zachaczę :)
    http://anialwowska.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie miłe słowa, komplementy, ale także za rady i konstruktywną krytykę.
Thanks for all kind words, compliments but also for advice and constructive criticism.