czwartek, 16 lutego 2017

Pocztówki ze wszystkich europejskich krajówJedno zdanie.

Mam pocztówki ze wszystkich europejskich krajów uznawanych na arenie międzynarodowej (i nawet z jednego ogólnie nieuznawanego ;)).

Pod koniec listopada pisałam na blogu, że posiadam już pocztówki z większości krajów Europy. Nie miałam jeszcze wówczas widokówek z Czarnogóry, Watykanu i Kosowa. Dziś sprawa wygląda już zupełnie inaczej. :D

Pocztówkę z Czarnogóry… po prostu kupiłam. Niestety nie przy okazji pobytu w tym kraju (Podgorica jeszcze przede mną!). Tak, wiem, dla niektórych może to brzmi niesprawiedliwie, nieuczciwie, nieetycznie. Wierzcie mi, ja również nie jestem zwolenniczką płacenia za kartki np. 50zł. Za widokówkę przedstawiającą miasto w Czarnogórze zapłaciłam niewiele, a dla mnie nie ma znaczenia, skąd jest wysłana kartka, liczy się to, co przedstawia.


Kartkę z flagą Kosowa otrzymałam od Kanadyjki, której chłopak jest Albańczykiem. A że Kosowo, państwo nieuznawane na arenie międzynarodowej, jest zamieszkiwane przez Albańczyków, Amy postanowiła stworzyć pocztówki z flagą Kosowa. Drukowała też podobne kartki z flagą Albanii. Być może zastanowicie się, czy pocztówka jest dobrej jakości – tak, nie wygląda jak niektóre tworzone przez Internet kartki.


I na koniec heheszki. 3,5 roku temu odwiedziłam Watykan. Nie miałam jednak czasu kupić pocztówki na terenie tego najmniejszego na świecie państwa. Kiedy kilka lat później skapnęłam się, że nadal nie mam widokówki z Watykanu (za to pełno z Włoch), zaczęłam jej gorączkowo poszukiwać. Pisałam zapytania na różnych forach, grupach na Facebooku, wiele osób mi odpisywało: "Mam kartkę z Rzymu przedstawiającą Bazylikę św. Piotra/Plac św. Piotra, może być?" Tyle że ja takie widokówki już miałam… Nawet osoby mieszkające w stolicy Włoch odpowiadały mi, że nie uda im się zdobyć pocztówek z Watykanu. Rozmawiałam o tym z moim chłopakiem. Jak się powie coś na głos, to często uświadamiamy sobie jakieś fakty. Tak było ze mną. Przecież nigdy nie nalegałam na to, by kartka była wysłana z kraju, z którego pochodzi. Dlaczego zatem pocztówka z papieżem Franciszkiem nie mogła być uznana za kartkę z Watykanu?


Tym sposobem mam kartki ze wszystkich krajów Europy. Udało mi się również zebrać pocztówki z krajów częściowo położonych w Azji (Turcja, Kazachstan – ostatnio utwierdziłam moją mamę w przekonaniu, że tego kraju jeszcze brakuje w mojej kolekcji; tymczasem po prostu zapomniałam o pocztówce z Kazachstanu, haha). Jako ciekawostkę dodam, że jestem też szczęśliwą posiadaczką widokówek z takich terytoriów jak Wyspa Man, Guernsey, Gibraltar czy Grenlandia i kilku innych (nie wszystkie mogliście jeszcze zobaczyć na blogu, postaram się to nadrobić).

Pocztówki ze wszystkich państw europejskich nie są AŻ tak trudne do zdobycia, bo na pewno każdy ma jakichś znajomych, którzy podróżują po naszym kontynencie. :) Poza tym z lwiej części europejskich krajów są aktywni postcrosserzy. Pozostają jeszcze prywatne swapy. Jeśli marzycie o zdobyciu kartek z każdego państwa Europy, zdradzę Wam coś: to jest do zrobienia! Mnie zajęło to 5 lat. :D


Życzę Wam pełnej skrzynki, Kochani! (ale nie rachunków…;))
Sara
PS Ktoś może ma pocztówkę z Naddniestrza, haha? :D

9 komentarzy:

 1. Gratuluję zebrania wszystkich krajów! Z tym Watykanem to chyba pech, bo wysłałam do Ciebie kartkę stamtąd dwa lata temu, ale niestety nie dotarła :(
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kinga, zastanawiam się, czy nie masz mojego adresu błędnie zapisanego :/ Bo chyba już 2 razy nie dotarła do mnie kartka przez Ciebie wysłana... :((
   Pozdrawiam również i dziękuję!

   Usuń
 2. Gratuluję wypełnienia celu! :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Mi w kolekcji brakuje tylko Andory

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno uda Ci się ją zdobyć! Pozdrawiam ciepło

   Usuń
 4. Ja mam Naddniestrze :D http://postcards-gabralbn.blogspot.se/search/label/Transnistria Ale nie mam niektórych z tych wymienionych przez Ciebie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Łał! I to jaka ładna. Gratulacje!

   Usuń
 5. Gratuluję spełnienia pocztówkowego marzenia :)!

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie miłe słowa, komplementy, ale także za rady i konstruktywną krytykę.
Thanks for all kind words, compliments but also for advice and constructive criticism.