środa, 12 sierpnia 2020

Nieznane łódzkie: Arkadia i Nieborów. Co warto tam zobaczyć i za ile?


Odległy w czasie urlop sprawia, że człowiek szuka czegoś ciekawego w pobliżu. Czegoś, czego jeszcze nie widział i nie odkrył. Tak trafiliśmy do Krainy Wiecznej Szczęśliwości, czyli Arkadii. A potem, niespodziewanie, do jej starszego brata, Nieborowa. 

Jak dotrzeć do Arkadii? + cennik

Park w Arkadii znajduje się w województwie łódzkim, za Łowiczem, ok. 150 km od Torunia. Wstęp jest płatny. Początkowo w planach mieliśmy tylko spacer po parku w Arkadii, do którego bilety kosztują 16 zł  – normalny, 10 zł  – ulgowy, z kolei dzieci i młodzież ucząca się w wieku 7-26 lat płaci zaledwie złotówkę. Pani w kasie zaproponowała nam jednak bilety łączone do Arkadii i Nieborowa, innego parku. Nigdzie nam się nie spieszyło, postanowiliśmy zwiedzić więc oba te miejsca. Bilet łączony to koszt 28 zł  – normalny, 16 zł  – ulgowy, 2 zł – dzieci i młodzież (ucząca się) w wieku 7–26 lat. Przed wejściem do parku w Arkadii znajduje się niewielki, bezpłatny parking.



Arkadia – co warto tam zobaczyć?

Ogród w Arkadii został założony pod koniec XVIII wieku przez Heleną Radziwiłłową. To park w stylu romantycznym, pełny swobody i baśniowych krajobrazów . Nie znajdziecie tam równo przystrzyżonych klombików.

Między drzewami poukrywane są różne architektoniczne perełki, nawiązujące – zarówno wyglądem, jak i nazwami, do greckich i rzymskich zabytków. Polecam zrobić zdjęcie mapki przed wejściem na teren parku. Znajdziemy tam Świątynię Diany, i Akwedukt, i Łuk Kamienny. Mnie najbardziej do gustu przypadł Dom Murgrabiego. Momentami Arkadia przywodziła mi na myśl park Quinta da Regaleira w Sintrze, nieopodal Lizbony. Poukrywane między drzewami budynki, schodki, łuki, bramy, a nawet… grota sprawiają, że to miejsce dość tajemnicze i baśniowe. Uroku parkowi dodaje także staw. Za to zdecydowanie urocze nie są komary. Spacerowaliśmy po parku tylko przez godzinę, ale bez Offa się nie obyło.

Po wizycie w Krainie Wiecznego Szczęścia udaliśmy się do Nieborowa. Park oddalony jest zaledwie kilka kilometrów od Arkadii. Po wyjechaniu z parkingu należy skręcić w prawo w główną drogę. Niedługo później znaki każą nam skręcić w lewo. Przed parkiem znajduje się bezpłatny parking.


Nieborów - co warto tam zobaczyć?

Nieborów zdecydowanie różni się od romantycznej Arkadii. Też jest romantyczny tylko… inaczej. O ile Arkadia to taka chaotyczna, nieogarnięta kusicielka, o tyle Nieborów to przykładny elegancik. Znajduje się tam ogród w stylu francuskim, z regularnie przyciętymi krzewami.


Główną atrakcją parku jest pałac. Można go zwiedzać za dodatkową opłatą. Z zewnątrz oczywiście możemy go podziwiać za darmo. Co ciekawe, przed budynkiem postawiono dwa krzesła a’la trony. Nie obyło się bez zdjęcia.

Pałac otoczony jest równo przyciętymi bukszpanami, a także innymi kwiatami. Poza tym w parku można obejrzeć również inne budynki m.in. domek ogrodnika czy starą i nową oranżerię. W jednej z nich można kupić kawę na wynos, druga niestety była zamknięta z powodu koronawirusa.

W Arkadii oprócz nas spotkaliśmy jeszcze tylko jedną spacerującą parę, w Nieborowie było trochę więcej zwiedzających, ale bez tłumów.

Dla kogo wizyta w Arkadii? Dla tych, co pragną trochę szczęścia. ;) A tak serio to po prostu miejsce na przyjemy spacer wśród zieleni. Co ciekawe, jest to jednocześnie oddział Muzeum Narodowego w Warszawie, choć oba parki położone są w województwie łódzkim.

Dajcie znać, czy słyszeliście o Nieborowie albo Parku Romantycznym w Arkadii.

Sara

2 komentarze:

  1. Jak patrzy się na takie zdjęcia, to człowiek natychmiast chce się pakować i wyruszać w podróż :) Pozdrawiamy!

    OdpowiedzUsuń
  2. O Arkadii nie wiedziałam, za to Nieborów jest na mojej mapie do odwiedzenia. Super zdjęcia, na pewno się tam kiedyś wybiorę :)Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie miłe słowa, komplementy, ale także za rady i konstruktywną krytykę.
Thanks for all kind words, compliments but also for advice and constructive criticism.