wtorek, 4 kwietnia 2017

Toruń też potrafi być brzydkiToruń jest piękny. Pełna uroku starówka, ciekawe pomniki, ratusz zaprojektowany na wzór kalendarza. Ludzie spotykają się pod Kopcem, spacerują po Dolinie Marzeń i zachwycają się panoramą Torunia obserwowaną z punktu widokowego po drugiej stronie rzeki. Toruń kojarzy się z piernikami, Mikołajem Kopernikiem i zespołem staromiejskim wpisanym na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

No właśnie. Turyści tak myślą o Toruniu. I ja też bym chciała tak myśleć o moim mieście. Ale ma ono również pewne wady, które idealnie na pocztówkach przedstawiła Kasia Kosmos.

Zbieram widokówki. I, przyznaję, sporo z nich to banalne widoczki. Śliczne, wyphotoshopowane, czasami wręcz nierealne scenerie, panoramy i najbardziej znane zabytki. Kasia chciała pokazać miasto w inny sposób. Na pocztówkach z Torunia przedstawiła miejsca, które na co dzień chcemy ukryć i do których przeciętny turysta nie dociera.

Kartki zaprojektowane przesz Kasię otrzymałam od mojego M. Wywiad z artystką znajdziecie oczywiście na portalu Spod Kopca. ;) 
Lumpeksy i lumpy - w Toruniu ich nie brakuje. Zazwyczaj można ich spotkać ze stylową reklamówką. Literówka w napisie oczywiście celowa, podobnie jak kolorystyka tła. Ten kicz bardzo mi się podoba.
Przyznaję, że uwielbiam festiwal światła - Skyway - i co roku staram się obejrzeć wszystkie mappingi i instalacje. Jednak tłumy są ogromną wadą tej imprezy - mimo że rozłożono ją na kilka dni, każdego dnia festiwalu jest tak samo ciasno. Niekiedy trudno jest przejść, o zobaczeniu atrakcji nie wspominając. Najlepiej byłoby, jak to przedstawiła Kasia, przyjść z własnym krzesełkiem. A najlepiej to je gdzieś przymocować. Nie ukrywam, kuszący pomysł. :D
Nie pamiętam tej spektakularnej choinki. A szkoda! Mikołaj byłby dumny. Kopernik oczywiście. 
Kwintesencja Torunia! Zachwyt Kopernikiem, zachłanność, polityczne potykacze, Muzeum Piernika i... płonąca instalacja na festiwalu Skyway. Notabene - dzieło Kasi Kosmos. Chyba ktoś chciał zbyt dosłownie obcować z kulturą...
Pierwsza myśl #truestory. Zastanawiam się, gdzie podają takie jedzenie. Bo chyba nie w szpitalu...?
Nabijanie z Plazy czyli centrum handlowego. Jako przestrzeń do robienia zakupów Plazę bardzo lubię - wolę tę galerię niż Atrium Copernicus. Jednak sam budynek nie jest zbyt, hm, ładny. Ot wielki, siwy kloc. 
To jest straszne, ale w tym Pizza Hut, choć drogo, jest naprawdę smacznie. W ogóle jaki szpan, mamy Pizza Hut. Tylko Starbucksa i Multikina brakuje. 
Pamiętam te czasy, gdy jedyne ruchome schody w Toruniu były w galerii z meblami. Lubiłam tam jeździć tylko ze względu na tę atrakcję. Teraz na brak ruchomych schodów torunianie narzekać nie mogą, a wiele okazji do jeżdżenia znajdą we wspomnianym Centrum Handlowym  Plaza. 
I chyba moja ulubiona pocztówka. Z cyklu: serio? 
Podziwiam Kasię za jej niezwykłe oko, pomysłowość i kreatywność. 
Co sądzicie o tego typu pocztówkach? 
Udanego tygodnia!
Sara

8 komentarzy:

 1. Świetny sposób przedstawienia Torunia, aczkolwiek nie do końca pasuje mi zrobienie z tego pocztówek. Aż chyba sama się wybiorę i poszukam brzydkich miejsc w Poznaniu (wyprawa z aparatem oczywiście!).

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak się zastanawiam o co chodziło Kasi na przedostatniej pocztówce.
  Napis po japońsku to Hiroszima, a z kolei po chińsku Toruń to Tuō Lún.
  Jedyne skojarzenie jakie przychodzi mi do głowy, to to że w Toruniu są miejsca, które wyglądają jak po wybuchu bomby atomowej.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie te pocztówki jakoś nie zauroczyłi i pewnie nie zostawiły by mi radosci.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oryginalny pomysł na pocztówki. Jak dla nie Skyway co roku jest gorszy - chodzi mi o ludzi i ich zachowanie. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Mnie te pocztówki nie przypadły do gustu. Uważam tak jak Aoi Akuma, że to fajny pomysł przedstawienia miasta, ale raczej nie nadający się na pocztówki.

  OdpowiedzUsuń
 6. Tzw. miasta piękne w swojej brzydocie, chociaż w porównaniu do Łodzi, czy Bydgoszczy, Toruń to zupełnie inna bajka.

  OdpowiedzUsuń
 7. jak dla mnie Toruń to piękne miasto, jak każdy ma swoje ,,brzydsze" oblicze, ale generalnie nie można się do niczego przyczepić

  OdpowiedzUsuń
 8. Bydgoszcz akurat nie odbiega od Torunia względem estetyki a że też ma jakieś gorsze strony to nie powód do tego by porównymwac je do szarej Łodzi. Skończmy z tym zacietrzewieniem

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie miłe słowa, komplementy, ale także za rady i konstruktywną krytykę.
Thanks for all kind words, compliments but also for advice and constructive criticism.