niedziela, 4 listopada 2018

25 rad, jak wydostać się z escape roomu


Niedawno liczba escape roomów w Polsce przekroczyła 1000. Wyobrażacie sobie, że jeszcze ponad 950 przede mną? :D Stwierdziłam jednak, że podzielę się z Wami moimi spostrzeżeniami dotyczącymi tego, jak uciec z escape roomu.

Krótkie przypomnienie: escape room to pomieszczenie lub zbiór pomieszczeń, z którego musicie wydostać się – zwykle – w ciągu 60 minut. Aby to zrobić, należy rozwiązać szereg rozmaitych zagadek, odnaleźć różne przedmioty. Do escape roomu można się wybrać we dwoje, ale także większą np. pięcioosobową grupą.

Po rozmowie z moimi współuciekinierami zebrałam dla Was trochę wskazówek, które mogą okazać się przydatne podczas wizyty w escape roomie.

1. Przeszukajcie pokój. Brzmi prosto, ale warto zajrzeć w naprawdę dziwne zakamarki. Coś może być ukryte chociażby pod dywanem, pod szafkami, w szczelinie w ścianie, w kieszeniach ubrań. Nie wystarczy rozejrzeć się po pokoju. Trzeba go dokładnie obejść i najlepiej nie robić tak jak ja, to znaczy rzucać się na wszystko z dzikim impetem.
2. Przyglądajcie się znalezionym przedmiotom, oglądajcie je z każdej strony, odwracajcie. Może gdzieś napisana jest jakaś cyfra?

3. Znalezione rzeczy odkładajcie w jedno, ustalone miejsce. To naprawdę pomaga. Szukanie odkrytych wcześniej przedmiotów, bo nie pamiętacie, gdzie je położyliście, to strata czasu.

4. Podobnie wykorzystane już rzeczy możecie składować w jednym miejscu.

5. Mówcie głośno, co znaleźliście, pokazujcie znalezione skarby swoim współtowarzyszom. Może Wam na pierwszy rzut oka przedmiot będzie wydawał się bezużyteczny, ale Wasz kompan od razu wpadnie, do czego może przydać się dana rzecz.

6. Zostawiajcie kluczyk w kłódce. W większości przypadków raz użyty kluczyk nie będzie już pasował do innej kłódki. Dlatego żeby nie zaprzątał Wam głowy, zostawcie go w kłódce.

7. W pomieszczeniu znajduje się kartka i ołówek? Nie wahajcie się z niej skorzystać. Zapisujcie na niej cyfry i litery, które zauważyliście. Tylko później zaznaczcie, które z nich już wykorzystaliście.

8. Kiedyś znalazłam w Internecie radę, że należy podzielić pomieszczenie między osoby tak, by wszyscy nie szukali w tym samym miejscu. Z jednej strony to dobra rada, w escape roomie trzeba bowiem przeszukać wszystkie zakamarki. Prawda jest jednak taka, że często patrzymy, a nie widzimy, każda osoba zwraca uwagę na inne szczegóły, dlatego nie może być tak, że jedno miejsce zostanie obejrzane tylko przez jednego gracza.

9. Nie udało Ci się otworzyć kłódki czy zamka? Daj spróbować komuś innemu. Często w emocjach za bardzo szarpiemy kłódką albo wpisujemy kod niedokładnie.

10. Nie bójcie się pytać, gdy stoicie w miejscu. Mistrzowie gry i pracownicy escape roomów, są tam po to, by Wam pomagać, by Was wspierać i sprawić, by Wasza rozgrywka była przyjemna i satysfakcjonująca. Nie bójcie się więc zadawać im pytań! To wcale nie jest cieniasowatość.

11. Czasami w pokojach trzeba robić głupie rzeczy, których normalnie byśmy się wstydzili na przykład głośno krzyknąć, zatańczyć, zamachać albo klaskać. Pomysłowość twórców nie zna granic. Więc i Wy ich nie miejcie. Często rozwiązania, które wydają Wam się śmieszne, są jak najbardziej wskazane.

12. Z drugiej strony nigdy nie używajcie w escape roomie wyrażenia "To zbyt oczywiste". Nawet jeśli rozwiązanie wydaje Wam się proste, spróbujcie. Może zadziała? Nie wszystkie escape roomy są stworzone dla zaawansowanych graczy.

13. Przed wejściem do escape roomu pracownik przekazuje Wam sporo wskazówek. Mogą Wam się wydawać nudne, ale w rzeczywistości dokładne wysłuchanie ich może Wam bardzo pomóc. Po pierwsze, zwróćcie uwagę na takie informacje, jak: oznaczenie rzeczy, których nie można dotykać, oznaczenie rzeczy, które nie biorą udziału w grze. Zdarza się tak, że pewne kłódki nie są częścią rozgrywki. Po co męczyć się z ich otwieraniem? Po drugie, wysłuchajcie historii wprowadzającej. Zdarza się, że jest ona swego rodzaju podpowiedzią.

14. Respektujcie zasady i nie marnujcie czasu na sprawdzanie czegoś, co ewidentnie oznaczone jest jakoś niebiorące udziału w grze. Podobnie nie próbujcie niczego otwierać na siłę.

15. Jeśli w pokoju znajduje się jakiś nietypowo wyglądający przedmiot, który na pierwszy rzut oka nie pasuje, to na pewno jest do czegoś potrzebny.

16. Zwracajcie uwagę na książki. Często są w nich ukryte wskazówki, chociażby na okładkach, grzbietach, czy między stronami. Czasami nawet dobór, tematyka i kolejność na półce mogą być wskazówką. W niektórych escape roomach po naciśnięciu na konkretne tomiszcza otworzy się tajemne przejście…

17. Obrazy i mapy na ścianach mogą być ozdobą, ale w większości przypadków zawierają podpowiedzi, a często nie zwracamy na nie uwagi.

18. Pamiętajcie o tym, że w escape roomach należy wykorzystywać różne zmysły. Przez całą rozgrywkę słyszycie jakiś dźwięk? To wcale nie musi być muzyczka umilająca Wam pobyt w pokoju. Może należy coś policzyć albo coś wychwycić? Podobnie niekiedy przyda Wam się zmysł powonienia albo dotyku. Powiem jedno: macajcie przedmioty!

19. Jedną z najczęściej dawanych rad dotyczących escape roomów jest "Kojarzcie ze sobą różne fakty". Łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić. Na pewno doświadczenie sporo tu daje. Jeśli nie macie pojęcia, do czego coś może być potrzebne, rozejrzyjcie się pokoju. Weźcie  przedmiot do ręki i przejdźcie się z nim po pomieszczeniu. Być może gdzieś umieszczono taki sam symbol. A być może nie dotarliście jeszcze do momentu, w którym dana rzecz się przyda. Niejednokrotnie zdarzało mi się tak, że głowiłam się nad jakimś znaleziskiem, tymczasem okazywało się, że ono na razie będzie bezużyteczne.

20. Spróbujcie zachować trzeźwość umysłu. Co to oznacza? Ja niestety często w escape roomach biegam jak szalona, trzęsą mi się ręce i ogólnie zachowuję się jak w dżungli. :D A jednak to spokój, cierpliwość i skupienie są często najlepszym doradcą. Gdy trzeba coś ułożyć równo albo wykazać się pewną ręką, stres Wam nie pomoże.

21. Nie wszystko, co znajduje się w pokoju, jest do czegoś potrzebne. Miejcie tę świadomość. Czymś trzeba stworzyć odpowiedni klimat. 

22. Wiedza specjalistyczna na dany temat nie jest zwykle wymagana w escape roomach. Byłoby to dość dyskryminujące. Jeśli więc do rozwiązania zagadki potrzebujecie jakiejś fachowej wiedzy, podpowiedź znajdziecie w… pokoju.

23. Pamiętajcie, że nie tylko klucz może coś otworzyć. Często szafki są zamykane na magnes i trzeba na przykład postawić coś w odpowiednim miejscu, by drzwiczki się otworzyły.

24. Nie bójcie się robić bałaganu. Ja, odkąd w jednym z pokoi spotkałam się ze wskazówkami ukrytymi na spodniej stronie szuflady, zawsze wyciągam i odwracam każdą z szuflad.

25. W pokojach zagadek używa się bardzo różnych technik i sztuczek. Więc pewnie nawet po odwiedzeniu kilkuset escape roomów, możecie dać się zaskoczyć. ;)

Samych udanych ucieczek i przede wszystkim dużo zabawy!
Sara

1 komentarz:

  1. dziękuję bardzo za te wskazówki :) przydadzą się, bo przed Nami pierwszy ;)

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie miłe słowa, komplementy, ale także za rady i konstruktywną krytykę.
Thanks for all kind words, compliments but also for advice and constructive criticism.