czwartek, 2 kwietnia 2015

"Nie mam skrzynki na listy!" - wywiad z Michaelem ze Starring YouMężczyzna, którego podziwiam i którego chciałabym poznać osobiście. Podróżnik sprawiający ludziom radość zupełnie bezinteresownie. Przeprowadziłam wywiad z Michaelem, pomysłodawcą projektu Starring You. Poniżej znajdziecie rozmowę w dwóch wersjach językowych. :)

The man who I admire and who I would like to meet. The traveller who make people happy completely disinterestedly. I interviewed Michael who made up the whole project Starring You. Below you can read the interview in Polish and English.
English version:

Sawatka: Michael, at the beginning, please describe Starring You in one sentence!

Michael: If you send your address in a private message to Starring You, I’ll make sure you will receive a beautiful postcard from one of the countries that I’ll visit around the world.

S: When did your adventure with Starring You start?

M: Approximately 3 years ago I started my page called Starring You. Right now I have thousands of addresses in my backpack and followers from more than 120 countries! Really amazing.

S: Have you sent postcards before Starring You? Do you have an account on postcrossing.com?

M: Before I started this project I was only sending postcards to my family and friends. Now I’m sending postcards to everybody! Why only share adventures and happiness with family and friends? It’s even more funny to share it with everyone. No I’m not a postcrosser. I travel full time, so I don’t have a home, an address or even a mailbox!

S: You have visited so many countries. Could you tell us how many? I know it’s a difficult question but...What travel was your favourite, which country do you want to visit again?

M: During the last 3 years I visited 55 countries for Starring You. It’s really difficult to choose a favourite country. After visiting so many different countries I don’t get really excited anymore when I see a beautiful beach, an exotic animal or a wonderful landscape. The only thing that keeps on being truly amazing are the people that I meet! So my favourite countries are the countries where I’ve met the nicest people. There are a few countries that I’ve visited more than once: Indonesia, Malaysia, Poland and Albania. I guess that means that they are my favourite ones.

S: What does your travel usually look like? I mean where you live, what you eat (only in McDonald’s? :D), what you like sightseeing...

M: People from more than 120 countries follow Starring You. If I announce that I will visit a country, there are always people offering to host me. So I never sleep in hotels or hostels, I always stay with families in their homes. This makes my travels even more funny, because it gives me the opportunity to experience the real local lifestyle.

S: How do you choose countries that you visit?

M: I usually ask my followers where they want me to go!

S: How much time during your trip you spend writing cards? Do you collect postcards too? M: From every country I try to send 40 to 50 postcards. I put a lot of time and effort in making the cards, so it always costs me a few days to write all of them. People are always really enthusiastic about the cards, so it’s definitely worth it!

S: You travel a lot, some people might wonder if you work or study.

M: This project Starring You is my job. I send postcards and souvenirs for free and I never ask for money after doing presentations at high schools or universities, but some people like my page so much that they make a donation from time to time. Because of those donations I can keep Starring You running and keep on travelling around the world.

S: Poland is one of the countries that you have visited more than once. Why?

M: Last year I visited Gdynia and Gdańsk and I was really overwhelmed by the beauty of those places and the kindness of the Polish people. So this year I decided to make another trip through Poland and I visited Poznań, Wrocław, Katowice, Bielsko-Biala and Kraków. Again it was a wonderful experience!

S:  The last question, I must ask about it. Do you have a girlfriend? If so, does she travel with you or maybe she stays at home and misses you?

M: Travelling around the world for such a long time is a great experience but the downside of it is that I don’t have enough time to maintain a relationship. So at the moment I’m a happy single traveller!

Thank you Michael. It was so nice to know something more about Starring You and your travels. :)

Dear readers, if you want to receive a card from Michael, don't hesitate, just like Starring You on Facebook and send him a message! Is there anyone who has already received a card from Michael or met him? Wywiad w polskiej wersji:

Sawatka: Michael, na początku opisz, proszę, projekt Starring You w jednym zdaniu!

Michael: Jeśli wyślesz swój adres w prywatnej wiadomości do Starring You, zapewniam Cię, że otrzymasz piękną kartkę z jednego z krajów, które odwiedzę.

S: Kiedy zaczęła się Twoja przygoda ze Starring You?

M: Około 3 lat temu założyłem moją stronę Starring You. Nawet teraz mam mnóstwo adresów w moim plecaku i wielu obserwujących z ponad 120 krajów. To naprawdę niesamowite.

S: Czy wysyłałeś pocztówki przed założeniem Starring You? Masz konto na postcrossing.com?

M: Przed Starring You wysyłałem pocztówki jedynie do rodziny i przyjaciół. Teraz wysyłam kartki do wszystkich! Kto dzieli się swoimi przygodami i szczęściem wyłącznie z przyjaciółmi i rodziną? To nawet zabawniejsze dzielić je ze wszystkimi. Nie, nie jestem postcrosserem. Podróżuję przez cały czas, więc nie mam własnego domu, adresu, a nawet skrzynki pocztowej!

S: Odwiedziłeś tak wiele krajów. Możesz nam powiedzieć ile? Wiem, że to trudne pytanie, ale… która podróż była Twoją ulubioną, które państwo chciałbyś odwiedzić ponownie?

M: Podczas ostatnich 3 lat odwiedziłem 55 krajów w związku z projektem Starring You. To naprawdę trudne wybrać ulubiony kraj. Po odwiedzeniu tak wielu krajów, nie bardzo ekscytuje mnie widok pięknej plaży, egzotycznego zwierzęcia czy wspaniałego krajobrazu. Tym, co naprawdę mnie zachwyca, są ludzie, których spotykam! Zatem moimi ulubionymi państwami są te, w których spotykam najmilsze osoby. Do kilku państw udałem się więcej niż raz – do Indonezji, Malezji, Polski i Albanii. Wydaje mi się, że to znaczy, iż to są moje ulubione państwa.

S: Jak zazwyczaj wygląda Twoja podróż? Chodzi mi o to, gdzie śpisz, co jesz (wyłącznie w McDonaldzie? :D), co lubisz zwiedzać…

M: Ludzie z ponad 120 krajów śledzą stronę Starring You. Jeśli zapowiadam, że zamierzam odwiedzić jakieś państwo, zawsze znajdą się ludzie, którzy zaoferują mi mieszkanie wraz z nimi, więc nigdy nie śpię w hotelach czy hostelach. Za każdym razem zatrzymuję się u rodzin w ich domach. To czyni moje podróże bardziej zabawnymi, ponieważ daje mi możliwość doświadczyć lokalnego stylu życia.

S: W jaki sposób wybierasz państwa, które odwiedzisz?

M: Zazwyczaj pytam moich obserwatorów, gdzie chcą, abym się udał!

S: Ile czasu podczas podróży spędzasz, wypisując kartki?

M: Z każdego kraju staram się wysłać od 40 do 50 pocztówek. Wkładam dużo czasu i wysiłku w przygotowanie ich, więc zawsze zajmuje mi to kilka dni. Ludzie naprawdę ogromnie cieszą się z kartek, więc to wszystko jest tego warte.

S: Tak dużo podróżujesz, inni mogą się zastanawiać, czy studiujesz, a może pracujesz…

M: Ten projekt to moja praca. Wysyłam kartki i pamiątki zupełnie za darmo, nigdy nie proszę o pieniądze po zrobieniu prezentacji w liceach czy na uniwersytetach, ale niektórym ludziom tak bardzo podoba się mój projekt, że od czasu do czasu wpłacają darowiznę. Dzięki nim Starring You może dalej działać, a ja mogę podróżować po całym świecie.

S: Polska jest jednym z krajów, które odwiedziłeś więcej niż jeden raz. Dlaczego?

M: W zeszłym roku odwiedziłam Gdańsk i Gdynię i byłem naprawdę porażony pięknem tych miejsc i życzliwością Polaków. W tym roku więc zdecydowałam, że po raz kolejny odbędę wycieczkę po Polsce. Odwiedziłem Poznań, Wrocław, Kraków, Katowice i Bielsko-Białą. Ponownie było to wspaniałe doświadczenie!

S:  Ostatnie pytanie, muszę o to spytać. Czy masz dziewczynę? Jeśli tak, czy podróżuje z Tobą a może zostaje w domu i tęskni?  

M: Podróżowanie po świecie przez tak długi czas jest świetnym doświadczeniem ale wadą tego jest fakt, że nie mam wystarczająco dużo czasu, aby utrzymać związek. Więc w tym momencie jestem szczęśliwym wolnym podróżnikiem.

Dziękuję Ci Michael. Przemiło było dowiedzieć się czegoś więcej o Starring You i Twoich podróżach. :) 
Kochani, jeśli chcecie otrzymać pocztówkę od Michaela, nie wahajcie się, tylko polubcie Starring You na Facebooku i wyślijcie wiadomość! A może ktoś z Was ma już kartkę od Michaela bądź spotkał go osobiście?

Pozdrawiam

Sara

23 komentarze:

 1. Właśnie podczas wizyty Michaela w Bielsku miałam okazję go poznać. Niezwykle inspirujący człowiek - i pochwalił moje marne zdolności językowe, więc sobie u mnie zaplusował, haha! ;)
  Pocztówkę dostałam dokładnie taką samą i muszę przyznać, że się w niej zakochałam! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widziałam u Ciebie na blogu. Kartka nie jest w moim stylu, ale fakt, że jest od Michaela, dużo dla mnie znaczy. :) Cały czas podziwiam Michaela i jednocześnie mu zazdroszczę - spełnia swoje marzenia i to jego praca!

   Usuń
 2. Jakiś czas temu dostałem pocztówkę od Michaela prosto z Tallinna. W lutym planował zawitać do Białegostoku, ale widocznie plany uległy zmianie i nie udało się nam spotkać. Innym razem się na pewno uda! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Toruniu go jeszcze też nie było, ale mam nadzieję, że kiedyś uda mi się spotkać Michaela. Tobie również tego życzę!

   Usuń
 3. A ja pierwszy raz słyszę o Michaelu i o tym projekcie O_o

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tym bardziej cieszę się, że opublikowałam ten wywiad. Koniecznie napisz do Michaela, Sylwia. :)

   Usuń
 4. Ja pisałam jakiś czas temu do Michaela i nadal czekam na pocztówkę :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Super wywiad :) Ja otrzymałam od niego pocztówkę z Singapuru, a także raz wygrałam w konkursie, który organizował, więc otrzymałam jeszcze kartkę z Estonii, która wciąż czeka na publikację na blogu :)
  P.S. Dziękuję za piękną kartkę z Chełmży :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak się cieszę, że już dotarła! Przed świętami poczta działa dużo wolniej...
   Chyba nie mam żadnej kartki z Singapuru. Ja napisałam do Michaela wieki temu, ale moja wiadomość zaginęła w gąszczu innych. Później napisałam ponownie i kartkę otrzymałam, a potem jeszcze zdecydowałam się na ten wywiad. :)

   Usuń
 6. Jestem z siebie dumna, bo zrozumiałam wywiad po angielsku haha :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hahah, to samo powiedziała moja przyjaciółka dziś! Ja jestem z siebie dumna, że go przetłumaczyłam. xd Pozdrawiam!

   Usuń
 7. Świetny wywiad. ;) Mam pytanie odnośnie napisania wiadomości do Michaela. Napisałaś tylko swój adres czy może pokusiłaś się o coś więcej? Również chciałabym otrzymać pocztówkę od Michaela, ale nie wiem co powinnam napisać. Z góry dziękuję za odpowiedź :) Pozdrawiam,

  http://susannasadness.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oliwia, moja pierwsza wiadomość do Michaela wyglądała tak: "Hello and greetings from Poland! I hope you like Norway so far. I have collected postcards for 3 years now and I would love to receive one from Norway or... another country! Every card makes me happy. That's my address: i tu podałam adres. Michael odpowiedział, jednak miał tyle adresów, że niestety jakimś nieszczęśliwym trafem mój pominął. Po kilku miesiącach napisałam jeszcze raz i grzecznie się przypomniałam. :) Wydaje mi się, że możesz mu napisać parę słów o sobie, jak się dowiedziałaś o Starring You, cokolwiek!
   Mam nadzieję, że pomogłam. :)
   Pozdrawiam

   Usuń
 8. Słyszałam o Michaelu nawet polubiłam stronę na FB,ale mam ten sam problem co Oliwia kompletnie nie wiem co napisać.. i rozumiem że w języku angielskim ??

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Paula, wydaje mi się, że to nie ma znaczenia, co napiszesz. A napisz, bo warto, to przemiły człowiek. :)
   Teraz zaczęłam się zastanawiać , czy Michael nie zna niemieckiego. W końcu tyle podróżuje, a holenderski jest trochę podobny, a on pochodzi z Holandii. Myślę jednak, że niezależnie, ile i jak napiszesz, kartkę dostaniesz. :)

   Usuń
  2. Po tym jak napisałam komentarz do Ciebie, napisałam do niego ;-)
   I byłam w szoku że w ciągu godziny dostałam odpowiedz ;) tak więc teraz będę czekać na pocztówkę ;) w najbliższym czasie wybiera się do Niemiec ,Holandii,Indonezji,Malezji i Taiwanu. Nie ukrywam że chciała bym dostać coś z daleka ;P ale ja skromna:P

   Usuń
  3. No i super, że napisałaś. :) Z tego, co widziałam, to Michael teraz siedzi w Holandii. Pochwal się później kartką! :D

   Usuń
  4. Nie była bym sobą gdybym się nie pochwaliła nią ;P

   Usuń
 9. Wow, świetny pomysł. Sama prowadzłam kiedys wywiady, wiec ogromny plus. Z Michaelem malam okazje tylko rozmowy wlasnie przez fejsa, ale byl w Krakowie niestety minelismy sie ;c ja tez dostalam kartke od niego, to wlasnie jeden z pierwszych postow na moim blogu

  OdpowiedzUsuń
 10. Fajny wywiad, z przyjemnością go czytałam :) Oczywiście w wersji anglojęzycznej :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Naprawdę świetny wywiad! Michael był w moim mieście, w Poznaniu, jednak w czasie, gdy on tutaj był, ja siedziałam w szkole (na dodatek jakiś kilometr [może nawet nie cały!] od Starego Rynku, na którym był na 100%) i niestety nie miałam okazji go poznać. Ten człowiek mnie inspiruje i pokazuje, że można tak podróżować! Podróż po świecie jest moim marzeniem od dawna. Tylko ja bym raczej wybrała rower. :D

  OdpowiedzUsuń
 12. O projekcie słyszałam już jakiś czas temu, ale jeszcze nie miałam okazji napisać wiadomości do Michaela, więc chętnie przeczytałam Twój wywiad z nim. Fajnie, że udało Ci się go przeprowadzić :) Nie miałam okazji poznać go w Polsce to może uda mi się kiedyś być w Holandii i wybrać się na jakieś spotkanie z nim :p

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie miłe słowa, komplementy, ale także za rady i konstruktywną krytykę.
Thanks for all kind words, compliments but also for advice and constructive criticism.