sobota, 21 września 2013

Latarki w Toruniu? Niepotrzebne!Są takie wydarzenia, na które przybycie planuje się z kilku, a nawet kilkunastodniowym wyprzedzeniem. Są takie sytuacje, w których duma rozpiera człowieka, że w jego mieście ma miejsce właśnie tego typu zdarzenie.
Bella Skyway Festival – byłam, zobaczyłam i wygrałam. Co wygrałam? Wspaniały wieczór, pełen zapierających dech w piersiach momentów, chwil wypełnionych śmiechem i zachwytami, a przede wszystkim pełen… światła. Mimo że niebo było ciemnogranatowe, Toruń błyszczał i to on oświetlał nam drogę. 
 


Co? Kiedy? Gdzie?
Skyway to międzynarodowy festiwal światła organizowany w Toruniu, mieście piernika i Kopernika. W tym roku Skyway odbył się już po raz piąty. Wydarzenie ma miejsce raz w roku, w zeszłych latach odbywało się w sierpniu, w tym roku organizatorzy chcieli sprawdzić naszą cierpliwość i Bella Skyway Festival trwał od 17 do 21 września. Każdego dnia wszystkie iluminacje i instalacje można było podziwiać od 19.45 do północy. Pytacie – dlaczego tak późno? A czy Wy palicie światło w swoich domach o godzinie 13.00 we wrześniu? :)


Na czym to polega?
Jak sama nazwa wskazuje festiwal światła polega na… świeceniu i oświetlaniu. Jaki jest w tym bajer? To najlepiej znane budynki czy miejsca w Toruniu stają się ofiarami, a raczej wybrańcami artystów i na nich wyświetlane są niezwykłe iluminacje i projekty. Zabawa światłem, barwami, grafiką i, co także bardzo ważne, muzyką sprawia, że toruńska Starówka i jej okolice zamieniają się w, nie bójmy się tego słowa, magiczną krainę.


Kto i dla kogo?
W czasie festiwalu swoje prace prezentują artyści z różnych krajów, często są to doceniane także na innych międzynarodowych festiwalach osoby. W tym roku pojawiły się wytwory artystów z Węgier, Włoch, Estonii, Czech i Francji i oczywiście Polski, czyli była niezła mieszkanka różnych osobowości i pomysłów.
Skyway jest festiwalem bezpłatnym, może na niego przyjść każdy, kto tylko ma ochotę, chce choć na chwilę oderwać się od rzeczywistości, zobaczyć znane i na co dzień mijane bez jednego zerknięcia budynki w niezwykłej oprawie, spędzić czas inaczej niż zwykle. W tym roku jedna z atrakcji nie była darmowa – osoby powyżej 12 roku życia musiały zapłacić 5 zł. Jak udało mi się dowiedzieć, było to uzależnione od małej przestrzeni, na której znajdowała się instalacja. Gdyby nagle wszyscy chcieli się znaleźć na niewielkim dziedzińcu ratusza, większości nie udałoby się zobaczyć nawet jednego światełka. Szczerze mówiąc myślę, że to był jeden powód – drugim mogła być niezwykłość tej instalacji, zwrócono na nią uwagę na jednym z największych świetlnych show na świecie – Luminale we Frankfurcie. Czyli prestiż.


A coś więcej?
Festiwal Światła to nie tylko migające światełka czy kolorowe lampeczki. To kilka dni, które wywracają Toruń do góry nogami. Koncerty, bezpłatne zwiedzane Ruin Zamku Krzyżackiego Nocą, Świetlna Rowerowa Masa Krytyczna, spektakl dla dzieci w teatrze, specjalne oferty lokali gastronomicznych, kursu retro autobusem – to tylko niektóre z atrakcji, które przygotowali organizatorzy bądź sponsorzy. Dlatego na Skyway nierzadko przybywają ludzie z całej Polski – w zeszłym roku było to kilkaset tysięcy osób.
To by było na tyle, jeśli chodzi o wprowadzenie w czarodziejski świat.  Jutro kolejny post, w którym napiszę kilka słów o każdym z zaprezentowanych w tym roku projektów – udało mi się odwiedzić wszystkie z nich! :)
Polub Sawatkę na FB - CLICK

5 komentarzy:

 1. Just found your blog.
  Nice blog. Lovely photos. Love your style.

  Following you.

  Please, don't forget to visit and follow my blog:

  cantellyou.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Hej!
  Bardzo sympatyczny blog!
  Moze obserwujemy? (GFC, fb)
  Byloby mi bardzo milo!

  <3
  Gosia
  visit me soon on http://pearlinfashion.blogspot.co.at/

  OdpowiedzUsuń
 3. wow niesamowite :) nigdy nie byłam na takim wydarzeniu, musi to być niezapomniane przeżycie :) Obserwuję!
  http://magia-siostr.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie miłe słowa, komplementy, ale także za rady i konstruktywną krytykę.
Thanks for all kind words, compliments but also for advice and constructive criticism.