niedziela, 18 sierpnia 2013

Jak rozpoznać Włocha?

Cieszę się, że pod poprzednim postem pojawiło się więcej komentarzy niż dotychczas. Za każdy bardzo dziękuję!
Dzisiaj mam dla Was mały mix - pomieszane z poplątanym, ale mam nadzieję, że Wam się spodoba. Zdjęcia z różnych włoskich miejsc i...próba charakterystyki typowego obywatela Italii. 


Mirabilandia - wspaniały park rozrywki. Relacja z niego pojawi się w przyszłym tygodniu :)

Widok z diabelskiego młyna w Mirabilandii.

Widok z okna autobusu.

Takim promem płynęliśmy na Sycylię.


Ciekawy obrazek na włoskiej autostradzie. Swoją drogą autostrady we Włoszech są wszędzie (i wszędzie płatne).

A to już w San Sabie, trochę zabawy w Morzu Tyrreńskim :)

Krystalicznie czyste Morze TyrreńskieTyle się mówi o włoskim temperamencie, o tym, jacy Włosi są, jacy nie są, na co sobie pozwalają, a na co nie (tego pierwszego jest znacznie więcej). W gorącej i słonecznej Italii spędziłam niecałe dwa tygodnie, więc nie mogę się nazwać specjalistką od włoskich serc i dusz, jednak parę rzeczy utkwiło mi w pamięci lub udało mi się usłyszeć od osób mieszkających we Włoszech. Spróbujmy stworzyć opis typowego Włocha :)

Włosi…

      1)      Są głośni. Mówienie cicho to chyba dla nich coś jak dla Polaków święta bez Kevina. Dowiedziałam się, że gdy zobaczysz na ulicy dwie krzyczące i żywo gestykulujące Włoszki, które wyglądają jakby się kłóciły, nie zwracaj na nie uwagi. One po prostu rozmawiają o pogodzie.

      2)      Czasu nie liczą. Wspominałam już o tym tutaj. Dla Włocha godzina 22 to 23, w najlepszym wypadku 22.30. Oni zawsze mogą zrobić coś później, a najlepiej to kiedyś, mañana.

      3)      Są nachalni. Oczywiście nie wszyscy, ale mają zupełnie inne podejście np. do podrywu. Dla nich nie znaczy tak, a tak… to chyba bardzo tak. Taniec z Włochem w niczym nie przypomina kulturalnego podrygiwania. Niektórzy najchętniej złapaliby dziewczynę za wszystkie części ciała po kolei. A jeśli już o tańcu mowa…

      4)      Kochają zabawę, uwielbiają się bawić, tańczyć, wygłupiać. To ludzie żywi i energiczni. Chociaż nie potrzebują do tego hektolitrów alkoholu jak niektóre narody.  Włosi piją kulturalnie, imprezują do późna, ale subtelnie, kilka drinków, a rano do pracy.

      5)      Za świętość uważają sjestę, fiestę i mañanę. Sjesta to odpoczynek zaczynający się mniej więcej koło godziny 13. W tym czasie pozamykane się restauracje, urzędy. To moment na odpoczynek, a nawet sen, aby później bawić się do późnej nocy. Przyznam się Wam, że ciężko jest się przestawić na cykl dnia Włocha – my Polacy nie możemy sobie pozwolić na drzemkę od 13 do 16. Fiesta to z kolei impreza lub przyjęcie. A wspomniana już wyżej mañana to słowo określające czas wykonania. Bliżej nieokreślony, czyli nasze kiedyś, wkrótce.

      6)      Boją się mówić po angielsku. Przynajmniej spora liczba z nich. Myślałam, że jadąc do Włoch, nie muszę się przejmować zerową znajomością włoskiego. Okazało się jednak, że część Włochów w ogóle angielskiego nie zna, a nawet jak zna, to boi się odezwać.
To chyba takie włoskie podstawy. U poznanych Włochów zauważyłam również inne cechy, ale możliwe, że nie występują one tak często jak te powyżej. 
A Wy z czym kojarzycie Włochów?

7 komentarzy:

 1. Włosi kojarzą mi się z najlepszą wycieczką na świecie ! < 3
  + nowi znajomi < 333
  !!!

  OdpowiedzUsuń
 2. Trafiłam tu przypadkiem dzięki Twoim znajomym z GiLA i muszę przyznać, że uwielbiam Twój styl pisania. Jest lekki i przyjemny do czytania, a jednocześnie w Twoich wypowiedziach zawarte jest mnóstwo ciekawych informacji. Widać, że jesteś optymistką i cieszysz się każdą chwilą życia, a to najważniejsze! :) Pozdrawiam i czekam na kolejne wpisy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za tak miłe słowa :D Pisanie jest dla mnie bardzo ważne, chciałabym rozwijać się w tym kierunku i mam nadzieję, że blog mi w tym trochę pomoże, a jeśli ktoś go czyta, to radość z jego tworzenia jest ogromna.
   Również pozdrawiam :)

   Usuń
 3. Ahh. Such a great post!

  xx
  Sharena
  http://fashionofanovice.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Oh,thank you ,dear, for the lovely comment on my blog!And also for following me:)It`s a pleasure for me to be your newest Bloglovin and G+ follower,but I can`t find a GFC button :(
  You are really beautiful girl!
  xoxo Vesi from
  http://mykaleidoscopeeyes.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy blog :)
  __________________________________________________________________________________________________________________

  Zapraszam do mnie na KONKURS! Do wygrania CIUCH lub BON ZNIŻKOWY do sklepu partnersa!

  juliabloger.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 6. Włosi to ludzie potrafiący cieszyć się życiem, serdeczni i wylewni :)
  To także Italo disco i spaghetti westerny.

  OdpowiedzUsuń

Dziękuję za wszystkie miłe słowa, komplementy, ale także za rady i konstruktywną krytykę.
Thanks for all kind words, compliments but also for advice and constructive criticism.